Złoto ponownie atakuje szczyty

złoto
Złoto jest wciąż na fali wznoszącej a kupujący nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Cena złota ponownie dotarła do nowych szczytów osiągając historyczną wycenę na poziomie 2450 USD. Ostatnie wzrosty zostały szybko skorygowane po tym jak u kupujących pojawiły się obawy dotyczące wysokich stóp procentowych. Realizacja ostatnich sporych zysków dotyczyła również miedzi oraz srebra, których wycena wzrosła równie mocno jak złota.

Cena złota po dotarciu do poziomu 2400 dolarów za uncję zaliczyła niewielką korektę, aby rozpocząć kolejną falę wzrostową. Tym razem złoto zatrzymało się przy cenie 2450 USD. Wraz ze wzrostem ceny złota nastąpiło osłabienie dolara. Dlatego też wycena w polskich złotych nie pobiła kolejnych rekordów. Podczas poprzedniej fali wzrostowej cena złota wyrażona w polskich złotych dotarła do poziomu ponad 9900 zł za jedną uncję. Przy aktualnych rekordach złota dolarowego, jego wycena to już tylko 9500 zł za uncję. Widać więc jak bardzo niekorzystna jest wycena w złotówkach ze względu na słabego dolara.

Równie imponujące wzrosty zaliczyło srebro bez problemu pokonują psychologiczną granicę na poziomie 30 USD za uncję. Cena srebra dotarła do poziomu 32,5 dolara i ustanowiła nowe rekordy wyceny, chociaż metal ten nie zdoła jeszcze dotrzeć do swych historycznych szczytów, na poziomie prawie 50 USD, sprzed kilkunastu lat.

Publikacja protokołu z posiedzenia Fed wywołała popłoch na rynku metali. Z analizy wynika, że członkowie rady są niechętni do obniżki stóp procentowych, a ze względu na utrzymującą się presję inflacyjną rozważano nawet ich podniesienie.

Rosnąca popularność złota jest pochodną dywersyfikacji swoich rezerw przez banki centralne. Powolne odchodzenie od dolara amerykańskiego i zastępowanie go złotem. Banki centralne skupiają rekordowe ilości złota, co dobrze widać w Chinach, Indiach, Rosji i Polsce.

Na rynku amerykańskim inflacja jest wciąż sporym problemem. Wciąż utrzymujące się wysokie wartości mogą wywołać dalszą presję na sprzedaż złota. Chociaż rynki aktualnie nie biorą pod uwagę podwyżki stóp procentowych, to Rezerwa Federalna jest gotowa do kolejnych podwyżek. Ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki, w tym ceny konsumenckie jasno dają do zrozumienia, że inflacja będzie miała coraz trudniejszą drogę, aby dotrzeć do poziomu 2%.

Dlatego też rynki spodziewają się pozostawienia aktualnych stóp procentowych na niezmienionym poziomie co najmniej do września.

Długoterminowo złoto jest w trendzie wzrostowych. Jeśli dojdzie do większej korekty, wówczas można spodziewać się testowania poziomu 2300 USD za uncję. Jeśli cena złota przebije się przez ostatni rekordowy poziom 2450 USD, należy spodziewać się wzrostów do kolejnego poziomu na psychologicznym poziomie 2500 dolarów za uncję.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +13,80% (+1120,02 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +13,75% (+283,69 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: