Black Friday na złocie. Czy to już koniec wzrostów?
Inwestorzy przyzwyczajeni do ciągłych wzrostów mogli być nieco zdezorientowani ostatnimi spadkami, a w szczególności ich skalą. Jednodniowy spadek ceny złota o ponad 4% nie jest dobrym zwiastunem na przyszłość. Inwestorzy dostali cios zarówno ze strony złotego kruszcu jak i osłabiającego się dolara amerykańskiego, który pogłębił tylko wycenę złota wyrażoną w polskich złotych. Spadek o ponad 4% i tak nie był najniższą wartością. W ciągu dnia handlujący mogli zobaczyć spadki o ponad 5%, co przekładało się nominlnie na spadki o ponad 530 zł na jednej uncji.
Pomimo znacznych spadków, cena złota nie osiągnęła ostatnich minimów z poziomu 2550 USD, a rynek ustabilizował cenę wokół 2650 dolarów. Czy rynek złota osiągnął już swoje maksimum? Uczestnicy rynku zastanawiają się pewnie czy jest jeszcze pod co grać aby podtrzymać wzrosty. Wybory prezydenckie w USA już się zakończyły. Złoto było w centrum uwagi na 3 miesiące poprzedzające wybory. W tym czasie kurs złota wzrósł o 15%. Bezapelacyjne zwycięstwo Donalda Trumpa zakończyło stan niepewności. Od ten momentu złoto pogłębia spadki, a w ciągu tygodnia potrafi obniżyć swoją wartość o 5%.
Kolejnym czynnikiem, niekorzystnym dla rynku złota jest deeskalacja konfliktów zbrojnych. Izrael jest bliski porozumienia o zawieszeniu broni z libańskim Hezbollahem. Możliwe, że po objęciu stanowiska prezydenta, również wojna w Ukrainie przejdzie w stan zamrożenia konfliktu. Widać więc, że zależności pomiędzy ryzykiem, a ceną złota jest bardzo wyraźna. Spadek ryzyka powoduje również spadek wyceny złota. Możliwe, że w nadchodzącym roku, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, złoto może stracić swój blask, zniechęcając potencjalnych kupców do inwestycji w ten szlachetny kruszec.
Pomimo ostatnich niekorzystnych wydarzeń na rynku złota, to metal ten okazał się jak na razie bardzo dobrą inwestycją w tym roku. Do chwili obecnej kurs złota, wyrażony w polskich złotych, wzrósł o prawie 34%.
Perspektywy cen złota
Ostatnie wycofanie się inwestorów z rynku złota odzwierciedla krótkoterminowe przeciwności, w tym silniejszego dolara i realizację zysków po wygaśnięciu czynników stymulujących. Strukturalne czynniki wzrostowe pozostają nienaruszone. Potencjalna recesja w USA oraz zakupy banków centralnych mogą przygotować grunt pod kolejne wzrosty. Recesja w USA może być kluczowym czynnikiem dla siły złota. Podczas recesji spadający wzrost gospodarczy zazwyczaj stwarza korzystne warunki dla złota. Dane historyczne podkreślają silną odwrotną zależność między wzrostem PKB USA (skorygowanym o inflację) a cenami złota. Okresom stagnacji lub kurczenia się wzrostu gospodarczego, takim jak lata 70. i początek XXI wieku, towarzyszyły znaczące hossy na rynku złota.
Długoterminowe prognozy głównych instytucji pozostają optymistyczne. Analitycy z UBS, Goldman Sachs i Citi przewidują, że ceny złota mogą osiągnąć 2900–3000 USD za uncję w niedalekiej przyszłości.
Rynki skupiają się teraz na protokołach z listopadowego posiedzenia Fed. Inwestorzy pozostają ostrożni, gdyż szansa na obniżkę stóp procentowych w USA w grudniu wynosi 56% Niektórzy uczestnicy zasugerowali wstrzymanie obniżania stóp procentowych, jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, podczas gdy inni zaproponowali szybsze obniżki, jeśli rynek pracy lub aktywność gospodarcza osłabną.
Cena srebra pozostaje stabilna w okolicach 30,5 USD za uncję. Ostatnie dni nie były udane dla tego metalu i również widać niechęć inwestorów do zakupów. Cena srebra powoli osuwa się w kierunku bardzo ważnego wsparcia na poziomie 30 dolarów. Jego przebicie może zwiastować kłopoty, chociaż w ostatnich miesiącach poziom ten był wielokrotnie pokonywany, zarówno z dołu jak i z góry.
Ostatnie odbicie na złocie doprowadziło cenę w okolice 2700 USD. Jak się okazało opór ten był zbyt silny do kontynuacji ruchu wzrostowego. Ostatnie silne spadki ustabilizowało ceny w okolicach 2650 dolarów. Jeśli złoto ma kontynuować wzrosty, to kolejny ruch powinien przebić ważny opór na poziomie 2723 USD. Krótkoterminowo istotnym wsparciem z technicznego punktu widzenia jest poziom 2600 USD.
Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +33,16% (+2691,44 PLN)
Cena złota USD +28,58% (+589,74 USD)