Srebro w pogoni za złotem
Imponujące wzrosty ceny srebra
Jeśli złoto robi imponujące wrażenie ze swoją stopą zwrotu +32,73% USD (+35,57% PLN) w 2024 roku, to posiadacze srebra są jeszcze w lepszych nastrojach. Od początku tego roku cena srebra wzrosła już +43,93% USD (+46,98% PLN). Porówanie złota i srebra do S&P500, które urosło +21,54% wygląda słabo na niekorzyść amerykańskiego indeksu. Pomimo to wzrost ceny srebra nie powinny robić na ich posiadaczach większego wrażenia. Wystarczy przypomnieć lata: 2010 - wzrost +83,25% USD, 2009 - wzrost +49,29% lub 2020 - wzrost +47,81%. Należy jednak pamiętać, że srebro w ciągu ostatnich 20 lat miało średnią stopę zwrotu na poziomie lekko ponad 10%, a w najgorszym 2013 roku cena srebra spadła o ponad 35%.
Srebro, aby kontynuować dalsze wzrosty musi obronić poziom 34,3 USD. Obrona tego poziomu pozwoli na kontynuację wzrostów, a inwestorzy będą mogli liczyć na dodatkowe zyski.
Dlaczego cena złota rośnie?
Przyczyna ostatnich wzrostów pozostaje niezmiennie ta sama: napięcia geopolityczne i oczekiwania na dalsze obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną oraz niepewność, co do wyników wyborów prezydenckich w USA. Obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w zeszłym miesiącu w połączeniu z popytem na bezpieczne aktywa stworzyły idealne warunki dla tego metalu. Inwestorzy oczekują kolejnej obniżki stóp procentowych przez Fed w listopadzie o 25 punktów bazowych. Rynki natomiast nadal spodziewają się zaciętej rywalizacji, co powoduje wzrost niepewności co do przyszłości amerykańskiej polityki.
Równocześnie ze wzrostem cen metali szlachetnych można zaobserwować silne umocnienie się dolara amerykańskiego. Indeks dolara osiągnął niemalże najwyższy poziom od trzech miesięcy, co sprawiło, że złoto stało się mniej atrakcyjne dla posiadaczy innych walut,
podczas gdy rentowność amerykańskich obligacji wzrosła do najwyższego poziomu od trzech miesięcy.
Porównanie stopy zwrotu dla srebra i złota w 2024 roku. Kolor czerwony - srebro, Kolor niebieski - złoto. Źródło: TradingView
Czy cena złota będzie nadal rosła?
Pomimo imponujących dotychczasowych wyników złota, wielu analityków uważa, że ten cenny metal nie osiągnął jeszcze swojego pułapu. Coraz większa liczba analityków przewiduje, że cena złota będzie nadal rosła, osiągając nowe rekordy. Niektórzy spodziewają się, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy surowiec ten przekroczy cenę 2800 dolarów za uncję.
Wiele różnych czynników może przyczynić się do dalszych wzrostów cen w nadchodzących miesiącach. Jednym z nich jest to, że globalny popyt na złoto pozostaje silny, a gospodarki wschodzące coraz bardziej przyczyniają się do tego wzrostu. Także erozja zaufania do pieniądza fiducjarnego zwiększa atrakcyjność złota jako niezawodnego środka przechowywania wartości, do czego przyczynia się wzrost zadłużenia rządów, które uciekają się do drukowania pieniędzy.
Banki centralne również mają spory wkład w tegoroczne wzrosty. Utrzymująca się presja inflacyjna i trudne warunki makroekonomiczne w wielu gospodarkach sprawiają, że banki centralne chętniej inwestują w metale szlachetne. Według danych Światowej Rady Złota, w pierwszej połowie 2024r. netto zakupy złota przez banki centralne wzrosły do 483 ton, czyli o 5% więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w pierwszej połowie 2023 r. Banki centralne zwiększając swoje rezerwy złota, mają na celu łagodzenie wahań kursów walut, powodując kolejną mocną podstawę dla przyszłych wzrostów.
Niektórzy eksperci przewidują, że cena złota może osiągnąć nowe rekordy do końca roku, a prognozy wskazują, że może ona nawet zbliżyć się do lub przekroczyć poziom 3000 dolarów za uncję.
Dla srebra najbliższy opór znajduje się na okrągłym poziomie 35 USD za uncję. Celem byków będzie dotarcie w obszar 37,5 dolara za uncję. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 34 USD.
Jeśli XAU/USD przebije poziom 2750 USD, wówczas należy spodziewać się kolejnej fali wzrostowej o zasięgu do 2800 USD. Jeśli złoto cofnie się z rekordowych maksimów poniżej 2700 USD, można się spodziewać spadku do poziomu 2670 USD.
Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +35,62% (+2891,17 PLN)
Cena złota USD +32,66% (+673,94 USD)