Cena złota w poszukiwaniu kierunku
Okres ostatnich spadków ceny złota dosyć mocno poturbował amerykańskich inwestorów, jednakże polscy inwestorzy nie odczuli tego tak bardzo. Spadki zostały zamortyzowane poprzez umacniającego się dolara amerykańskiego. Obecny spadek ceny złota można przypisać realizacji zysków i silniejszemu dolarowi. Krótkoterminowo kluczowe znaczenie dla dalszych losów złota będzie miał rozwój sytuacji w Ukrainie.
Prezydent Rosji zagroził nuklearnym atakiem wobec zachodnich sprzymierzeńców Ukrainy po tym, jak Kijów zaczął używać amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu do atakowania celów położonych głęboko w Rosji. Narastający konflikt mocno ciążył również na rynkach akcji, przy czym europejskie akcje spadały, a ceny obligacji rosły. Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich osiągnęła najniższy poziom od października, co wskazuje na przejście na bezpieczniejsze aktywa.
W tym tygodniu oczekiwane jest wystąpienie członków Fed. Ich poglądy dadzą prawdopodobie możliwość oszacowania przyszłych zmian stóp procentowych. Aktualnie inwestorzy widzą około 60% szans na obniżkę stóp w USA w grudniu. Jeśli w grudniu nie dojdzie do obniżek, wówczas rynek złota może to odebrać negatywnie, co może spowodować spadek ceny złota. Argumentem za utrzymanie się aktualnych cen pozostaje wciąż niepewność makroekonomiczna i geopolityczna oraz silny popyt fizyczny.
Złoto odzyskało już prawie 40% strat odnotowanych w pierwszej połowie listopada. Żółty metal stanął w obliczu sporej wyprzedaży, ponieważ dolar amerykański i rentowność obligacji wzmocniły się w oczekiwaniu, że zmiany w polityce fiskalnej i zewnętrznej obiecane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa w jego kampanii wyborczej zostaną sprawnie wdrożone, biorąc pod uwagę jego zwycięstwo w obu izbach.
Trump obiecał podnieść cła importowe o 10% na całym świecie i obniżyć podatki. Oczekuje się, że ten scenariusz zwiększy inflację i wzrost gospodarczy, co może skutkować wolniejszymi i rzadszymi obniżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
Wpływ zwycięstwa Trumpa jest widoczny w oczekiwaniach rynkowych co do ścieżki stóp procentowych Fed. Według niektórych analityków, Fed ma pozostawić stopy procentowe bez zmian na grudniowym posiedzeniu.
Ceny złota wykazują oznaki stabilizacji po trudnym okresie. Analitycy sugerują, że żółty metal znajduje się w krytycznym momencie. Z jednej strony wsparcie na najniższym poziomie z listopada wynoszące 2541 USD zostało obronione, natomiast najbliższa walka stoczy się w okolicach poziomu 2650 USD. Zamknięcie powyżej 2700 USD oznaczałoby wybicie i potencjalnie utorowałoby drogę do dalszych zysków, co może być początkiem nowej fazy wzrostowej.
Trend wzrostowy cen złota utrzymuje się, a kupujący nabierają rozpędu, w miarę jak złoty metal zbliża się do 50-dniowej prostej średniej kroczącej na poziomie 2655 USD. W przypadku dalszego umocnienia, kurs złota może wzrosnąć i przebić listopadowy szczyt na poziomie 2710 USD, a następnie psychologiczny poziom 2750 USD.
Jeśli cena złota spadnie poniżej 100-dniowej prostej średniej kroczącej na poziomie 2550 USD, wówczas złoto może ponownie dotrzeć do 2536 USD. Po przebiciu tego poziomu kolejnym przystankiem będzie 2500 USD. Metal ten stoi przed wyzwaniami związanymi z silnym dolarem i wahaniami nastrojów inwestorów, ale jego atrakcyjność jako bezpiecznej przystani powinny być podstawą dla przyszłych wzrostów.
Cena złota w nadchodzących miesiącach będą w dużej mierze zależeć od rozwoju wydarzeń geopolitycznych, w tym działań zbrojnych na Ukrainie po objęciu urzędu prezydenta przed Donalda Trumpa, działań banków centralnych i szerszych trendów gospodarczych. Inwestorzy będą również obserwować kolejne ruchy Rezerwy Federalnej, oczekując przerwy lub zmiany w podwyżkach stóp procentowych. Niższe stopy procentowe zazwyczaj przynoszą korzyści dla złota, zmniejszając koszt posiadania aktywów niedochodowych.
Rynek srebra zareagował podobnie do rynku złota. Podczas ostatniego cofnięcia srebro dotarło do poziomu 30 USD za uncję. W tym momencie rynki będą postrzegać poziom 30 USD jako istotny poziom wsparcia dla ogólnego trendu. Aktualnie cena srebra oscyluje wokól 31 dolarów za uncję, a obecny ruch w górę może utorować drogę do poziomu 32 USD. Jeśli gospodarka USA będzie nadal dobrze się rozwijać, to będzie można zobaczyć większy popyt na srebro, który będzie generowany głównie przez przemysł.
Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +34,63% (+2811,29 PLN)
Cena złota USD +28,43% (+586,60 USD)