Spokojna końcówka roku na rynku złota

Złoto
Końcówka roku charakteryzuje się wielkim spokojem i małą zmiennością na rynku złota. Cena złota zakotwiczyła w okolicach 2650 USD za uncję wyczekując na kluczowe dane o zatrudnieniu w USA oraz na najbliższe przemówienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ​​Powella, które może być wskazówką na temat przyszłej polityki Fed.

Inwestorzy w większości są już przekonani że najbliższa obniżka stóp procentowych w USA jest już przesądzona, gdyż według narzędzia FedWatch prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w grudniu wynosi 74%. Z pomocą przychodzą dane o zatrudnieniu, które wskazują na wzrost liczby pracowników poza rolnictwem w USA o około 200 tysięcy w listopadzie, co świadczy o stabilności rynku pracy. Inflacja zmierza w kierunku celu na poziomie 2%, a rynek pracy pozostaje solidny. To dwa niewątpliwie mocne argumenty za kolejną obniżką stóp procentowych w USA.

Rynek zdaje się nie zwracać większej uwagi problemy we Francji i Korei Południowej. Korea Południowa stoi w obliczu politycznego przewrotu, ponieważ ustawodawcy naciskają na rezygnację prezydenta Yoon Suk Yeola po jego krótkim ogłoszeniu stanu wojennego.
We Francji natomiast wniosek o wotum nieufności wobec premiera Michela Barniera zwiększyły niepewność polityczną. Parlament Francji nie był w stanie poradzić sobie z rosnącym deficytem budżetowym kraju, co budzi obawy, że inwestorzy mogą unikać inwestowania we Francji. Jeśli premier Francji zostanie odwołany, może to doprowadzić do scenariusza, którego nie przewidzieli inwestorzy.

Inwestorzy bardziej skupiają się na silnym dolarze, którego wysoka cena zazwyczaj obniża atrakcyjność złota dla inwestorów zagranicznych.  Obecnie indeks dolara utrzymuje się na stabilnym poziomie, co może sprzyjać dalszej konsolidacji cen złota.
Kondycja dolara amerykańskiego Indeks dolara amerykańskiego pozostaje jednym z kluczowych wskaźników, który wpływa na cenę złota.

Końcówka roku należy zdecydowanie do giełdy oraz Bitcoina. Amerykańskie indeksy praktycznie każdego dnia wyznaczają nowe rekordy. Również niemiecka giełda radzi sobie znakomicie wyznaczając nowe szczyty wszech czasów. Z kolei Bitcoin otarł już się ponownie o magiczną granicę 100 tys. dolarów i wydaje się, że chwilowe uspokojenie to tylko przystanek przed kolejnym ruchem w górę.

Część analityków przewiduje krótkotrwały spadek cen metali szlachetnych na początku 2025 r. ze względu na potencjalne cła USA na towary z Chin. Natomiast w dalszej części roku przewidywane jest odbicie, wspierane przez silniejsze bodźce gospodarcze ze strony Chin. JPMorgan w swoich analizach prognozuje wzrost cen złota do 3000 USD za uncję, a srebra do 38 USD za uncję do końca 2025 r.

Srebro zachowywało się nieco lepiej w ostatnich dniach. Główną przyczyną było dotarcie srebra do ważnego psychologicznie wsparcia na poziomie 30 USD za uncję. To już kolejny raz kiedy, poziom ten został obroniony. Cena srebra ruszyła na północ i aktualnie znajduje się w okolicach 31,5 USD. Wielokrotna obrona tego ważnego, z punktu psychologicznego i technicznego poziomu, może zwiastować kontynuację wzrostów w przyszłości.

Prognoza kursu złota na grudzień 2024

Według analityków, rynek złota może podlegać dalszej konsolidacji w grudniu, oscylując w przedziale 2600–2650 USD za uncję. Kluczowymi poziomami technicznymi będą 50-dniowa średnia krocząca na poziomie 2688 USD oraz wsparcie na poziomie 2600 USD.
Przekroczenie tych wartości mogłoby utorować drogę do testowania rekordowych poziomów na poziomie 2790 USD.

Ceny złota prawdopodobnie pozostaną w krótkoterminowym trendzie bocznym, chyba że nadchodzące dane o zatrudnieniu lub inflacji znacząco zmienią perspektywy polityki Fed. Rynek złota w 2024 roku stoi przed wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie oferuje liczne możliwości dla inwestorów. Cena złota, będąca odzwierciedleniem globalnej sytuacji gospodarczej i politycznej, prawdopodobnie pozostanie w centrum uwagi.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +32,96% (+2675,28 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +28,55% (+589,10 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: