Udany tydzień dla złota

Udany tydzień dla złota
Złoto miało fantastyczny tydzień dochodząc w okolice 1790 USD za uncję osiągając najwyższy poziom od trzech miesięcy. Po dotarciu do szczytów, złoto poddało się presje ze strony umacniającego się dolara. Wydaje się bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę skalę tego rajdu, że złoto czeka aktualnie korekta. Jeśli wzrost cen złota się utrzyma, wówczas złoto może testować opór na poziomie 1800 USD.

Kontynuacja ruchu wzrostowego może być jednak wkrótce zagrożona i obecne szczyty mogą stać się barierą nie do pokonania. Wpływ na to ma oczywiście polityka pieniężna Rezerwy Federalnej, która ma dominujący wpływ na cenę złota. Rezerwa Federalna cały czas stoi w przekonaniu, iż tylko restrykcyjna polityka pieniężna jest stanie utrzymać inflację i aktualnie nie jest gotowa do liberalizacji swoich poglądów.

Ostatnie dane pokazały w USA pokazały, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku bardziej niż oczekiwano, odsuwając tym samym oczekiwania, że ​​lepsze dane gospodarcze mogą skłonić Rezerwę Federalną do wstrzymania podwyżek stóp procentowych. Rynek oczekuje stóp procentowych w przedziale 4,75%-5,25%, a rosnące stopy procentowe osłabiają atrakcyjność złota, ponieważ nie przynosi odsetek. Złoto dzisiaj zalicza delikatną korektę, która spowodowana jest wzrostem rentowności amerykańskich obligacji oraz umacniającym się dolarem.

W grudniu oczekiwane jest potencjalne spowolnienie w podwyżkach stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej. Rynek oczekuje podwyżki 0,5 punktu procentowego. Wiele będzie jednak zależało od listopadowego raportu o inflacji, który zostanie opublikowany w grudniu. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść złota jest pogorszenie się koniunktury na rynku kryptowalut.

Odbicie ceny złota spowodowało, iż utrzymuje się ono powyżej 55-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1680 USD. Najbliższym wyzwaniem będzie pokonanie 200-dniowej
średniej kroczącej na poziomie 1803 USD. Przełamanie tej bariery może skutkować, iż cena złota potencjalnie będzie zmierzać w kierunku czerwcowego maksimum na poziomie 1877 USD.

Wykres złota - analiza 17.11.2022

GoldTrader.pl
Źródło: