Udany tydzień dla złota
Kontynuacja ruchu wzrostowego może być jednak wkrótce zagrożona i obecne szczyty mogą stać się barierą nie do pokonania. Wpływ na to ma oczywiście polityka pieniężna Rezerwy Federalnej, która ma dominujący wpływ na cenę złota. Rezerwa Federalna cały czas stoi w przekonaniu, iż tylko restrykcyjna polityka pieniężna jest stanie utrzymać inflację i aktualnie nie jest gotowa do liberalizacji swoich poglądów.
Ostatnie dane pokazały w USA pokazały, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku bardziej niż oczekiwano, odsuwając tym samym oczekiwania, że lepsze dane gospodarcze mogą skłonić Rezerwę Federalną do wstrzymania podwyżek stóp procentowych. Rynek oczekuje stóp procentowych w przedziale 4,75%-5,25%, a rosnące stopy procentowe osłabiają atrakcyjność złota, ponieważ nie przynosi odsetek. Złoto dzisiaj zalicza delikatną korektę, która spowodowana jest wzrostem rentowności amerykańskich obligacji oraz umacniającym się dolarem.
W grudniu oczekiwane jest potencjalne spowolnienie w podwyżkach stóp procentowych ze strony Rezerwy Federalnej. Rynek oczekuje podwyżki 0,5 punktu procentowego. Wiele będzie jednak zależało od listopadowego raportu o inflacji, który zostanie opublikowany w grudniu. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść złota jest pogorszenie się koniunktury na rynku kryptowalut.
Odbicie ceny złota spowodowało, iż utrzymuje się ono powyżej 55-dniowej średniej kroczącej na poziomie 1680 USD. Najbliższym wyzwaniem będzie pokonanie 200-dniowej
średniej kroczącej na poziomie 1803 USD. Przełamanie tej bariery może skutkować, iż cena złota potencjalnie będzie zmierzać w kierunku czerwcowego maksimum na poziomie 1877 USD.