Stabilizacja ceny złota w okolicach 1900 USD
Pomimo iż złoto ustabilizowało się na poziomie 1900 USD za uncję, to silny dolar oraz odbicie rentowności obligacji skarbowych, wywierają presję na złoto. Rynki wciąż oczekują kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA w listopadzie. Rynki wyceniają w około 45% szansę na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku. Jeśli nawet tylko Fed utrzyma wysokie stopy procentowe, to będzie to niezbyt dobra wiadomośc dla złota, ponieważ oznacza to wyższe rentowności i silniejszego dolara
W USA wciąż widać silny popyt w sektorze usług, co jest jednym z argumentów za dalszym zaostrzeniem polityki stóp procentowych.
Wyższe stopy w Stanach Zjednoczonych osłabiają apetyt na złoto, które mają zerową stopę zwrotu. Zyskują za to obligacje skarbowe będące bezpieczną przystanią. Pomimo tych negatywnych czynników złoto jest wciąż odporne na większe spadki, ze względu na zainteresowanie tym kruszcem ze strony banków centralnych. Również polski NBP konsekwentnie skupuje złoto, co czyni już od 4 miesięcy z rzędu. Ostatnio Narodowy Bank Polski kupił w lipcu 2023 roku 23 tony złota powiększając swoje całkowite rezerwy do 300 ton, pomimo iż cena złota ciągle pnie się do góry..
Złoto może dostać niespodziewany cios z chińskiej gospodarki, z uwagi na to, iż tamtejsza gospodarka wysyła negatywne informacje. Chiny jako jeden z największych rynków złota opublikował kolejne dane ze swojej gospodarki. Eksport spadł w sierpniu o 8,8% rok do roku i spadał czwarty miesiąc z rzędu. Import Chin spadł w sierpniu o 7,3% rok do roku. Słabsze dane gospodarcze z Chin mają negatywny wydźwięk w związku z obawami dotyczącymi popytu na złoto.
Uczestnicy rynku czekają teraz na ważne dane gospodarcze z USA, które będą dotyczyć indeksu cen towarów i usług konsumenckich za sierpień, który zostanie opublikowany w środę, 13 września.