Stabilizacja ceny złota na poziomie 2300 USD

Złote monety, złote sztabki
Cena złota w ostatnich tygodniach stabilizuje się wokół poziomu 2300 dolarów za uncję. Chociaż kurs złota spadł poniżej tego poziomu, to fakt ten szybko został wykorzystany przez inwestorów do obrony wsparcia. Spadki wyhamowały pomimo utrzymujących się oczekiwań wyższych stóp procentowych w USA przez dłuższy czas. Do zatrzymania dalszej przeceny na rynku złota przyczynił się również spadek wartości dolara. Jednocześnie Fed zasygnalizował, że nie będzie się spieszył z rozpoczęciem obniżek stóp procentowych.

Złoto i srebro odnotowały ostatnio korektę po solidnych wzrostach. Cena srebra zniżkuje spadając z poziomu prawie 30 dolarów za uncję, do poziomu 26,5 USD. Ostatnia publikacja Fed nie sprzyja rynkom metali. Rezerwa Federalna utrzymuje swoje restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej i ostrzega, że ​​inflacja pozostaje problemem dlatego też na ostatnim posiedzeniu  bank centralny pozostawił stopy procentowe w przedziale od 5,25% do 5,50%. Fed stwierdził, iż aktualnie brak jest dalszych postępów w kierunku obniżenia inflacji.

Prezes Fed Jerome Powell stwierdził, iż następny ruch odnośnie stóp procentowych w USA będzie zależał od danych, ale jest mało prawdopodobne, aby doszło do podwyżki. Wypowiedź ta pomogła cenom złota w obronie poziomu 2300 dolarów za uncję.

Celem Rezerwy Federalnej jest schłodzenie gospodarki i zmniejszenie presji na wzrost cen. Jednakże inflacja w USD okazuje się bardziej trwała, niż oczekiwano.

Rynki oczekują, iż Fed utrzyma jastrzębie nastawienie w najbliższym czasie. Również oczekiwania, co do łagodzenia polityki pieniężnej uległy dalszemu przesunięciu. Prawdopodobieństwo obniżki stóp w czerwcu spadło do około 10%, a prawdopodobieństwo obniżki stóp we wrześniu poniżej 75%. Jastrzębi wydźwięk argumentacji Fed może wzmocnić dolara i zmniejszyć atrakcyjność inwestowania w metale szlachetne.

Wciąż należy pamiętać, że Chiny, największy na świecie konsument złota, kupuje złoto nieprzerwanie od października 2022 r. Masowe i ciągłe zakupy złota przez chiński bank centralny zwiększają podejrzenia, że Chiny mogą przygotowywać się do inwazji na Tajwan.

Rosnące ryzyko napięć geopolitycznych może zwiększyć przepływy do bezpiecznych przystani i korzystnie wpłynąć na cenę złota. Przez cały czas, gdy banki centralne będą gromadzić fizyczne złoto, może ono utrzymywać się powyżej 2000 dolarów przez pozostałą część roku.

Rynki finansowe czekają teraz na raport o zatrudnieniu w USA poza rolnictwem, który zostanie opublikowany w piątek.

Jeśli kupujący pokonują opór na poziomie 2359 USD wówczas można się spodziewać ponownej próby dotarcia do poziomu 2400 dolarów. Natomiast jeśli kurs złota spadnie poniżej 2300 dolarów, może to otworzyć drogę do spadków do wsparcia na poziomie 2323 USD.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +14,56% (+1181,62 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +11,41% (+235,43 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: