Spadki na złocie. Cena złota wciąż powyżej 2000 USD

Złoto
Cena złota osiągnęła swój najwyższy poziom w historii pod koniec 2023 roku. Początek roku 2024 sprowadził cenę złota w okolice psychologicznego wsparcia, które znajduje się na poziomie 2000 USD za uncję. Ostatnie spadki wynikają z obaw inwestorów, kiedy Fed rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Nadzieje na wcześniejsze obniżki stóp zmalały z powodu ciągle wysokiej presji inflacyjnej, gdyż dane z rynku pokazują solidne wydatki konsumenckie i stabilną sytuację na rynku pracy. Początek nowego roku może być dla rynku złota wyzwaniem, ponieważ ceny powyżej 2000 dolarów za uncję powstrzymują część nabywców detalicznych od zakupów.

Złoto oddało z początkiem roku większość zysków osiągniętych w grudniu 2023 roku. zbliżając się do poziomu 2000 dolarów za uncję. Jednocześnie nastąpiło odbicie na dolarze oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Uczestnicy rynku spodziewają się perspektywy wyższych stóp procentowych w USA przed dłuższy okres 2024 roku a, Fed nie obniżył stóp procentowych od rozpoczęcia zaostrzenia ilościowego w marcu 2022 r, kiedy to koszt pieniądza został podniesiony za pierwszym razem. Ponadto członek Fed, Christopher Walle powiedział, że bank centralny nie powinien spieszyć się z obniżkami stóp procentowych, dopóki nie będzie jasne, że niższa inflacja utrzyma się. Fed opowiada się za pozostawieniem stóp procentowych na dłużej, wbrew oczekiwaniom rynku, w obliczu braku pewności, że inflacja powróci do celu na poziomie 2%.

Nawet nasilone działania wojskowe na Bliskim Wschodzie również nie wpłynęły na pobudzenie popytu na złoto. Jednak jeśli Iran zaangażuje się bardziej stanowczo w konflikt, wówczas można spodziewać się kolejnej fali wzrostowej na złocie.

Osłabienie na rynku złota zbiegło się również z publikacja danych gospodarczych z Chin, która są jednym z największych konsumentów złota na świecie. PKB w zeszłym roku wzrósł o 5,2%, co nie spełniło oczekiwań analityków, które znajdowały się na poziomie 5,3%. Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 6,8% r/r, a sprzedaż detaliczna spadła w grudniu do 7,4% r/r z 10,1% w poprzednim miesiącu.

Inwestorzy skupią się teraz na danych o rynku nieruchomości w USA. Dane te mogą wyznaczyć nowy kierunek na rynku złota.

Jeśli cena złota nie utrzyma się na poziomie 2000 USD za uncję wówczas należy spodziewać się kolejnej fali spadkowej w okolice 1974 dolarów. Pierwszy opór widać na poziomie 2025 dolarów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +0,50% (+40,44 PLN)
Cena złota USD -2,38% (-49,13 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: