Złoto odzyskuje siły
Kolejnym z czynników jest stabilizacja kursu Bitcoinia. Ostatnie impet wzrostowy został wyhamowany, a rynek walczy z poziomem 100 tys. USD. Część inwestorów może uważać ten poziom za granicę, gdzie postanowiła zrealizować swoje zyski i przenieść swój kapitał na rynek metali szlachetnych oraz giełdę.
Ostatnie komentarze prezydenta Trumpa na temat ceł na towary importowane z Chin, Meksyku i Europy podsyciły niepewność na rynkach, co napędzało popyt na złoto jako bezpieczną przystań inwestycyjną. Inwestorzy nadal skupiają się na implikacjach polityki taryfowej i obniżek podatkowych administracji Trumpa, która prawdopodobnie nadwyręży finanse kraju i doprowadzi do wzrostu inflacji. Perspektywa inflacyjna wynikająca z polityki taryfowej zwiększa atrakcyjność złota w oczach inwestorów, co ograniczyć zdolność Rezerwy Federalnej do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.
Złoto zaczęło kusić inwestorów również z powodu spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, będących punktem odniesienia, zmniejszyła się i była notowana na najniższym poziomie od ponad tygodnia po opublikowaniu danych o sprzedaży detalicznej oraz liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Kontynuacja bieżących wzrostów, to również pochodna ostatnich danych odnośnie inflacji w USA. Inflacja bazowa wzrosła o 0,2% w grudniu, po wzroście o 0,3% przez cztery kolejne miesiące, co również daje nadzieję na złagodzenie polityki pieniężnej. Rynki oczekują obecnie, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 37 punktów bazowych do końca roku, w porównaniu z około 31 pb przed opublikowaniem danych o inflacji. Jeśli obniżki stóp procentowych w USA się zmaterializują wówczas będzie to dobra wiadomość dla inwestorów, co powinno wytworzyć dobre otoczenie inwestycyjne wokół tego kruszcu.
Srebro – rosnąca rola przemysłowa
Srebro, podobnie jak złoto, zyskało na rosnącej niepewności wywołanej polityką celną USA. Cena srebra zbliżyła się w kierunku oporu na poziomie 31 USD za uncję, odrabiając straty z końca 2024 roku. Srebro znajduje się obecnie w deficycie podaży, co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania przemysłowego, szczególnie w sektorze energii odnawialnej, elektroniki oraz technologii fotowoltaicznych.
Dzięki swojej podwójnej roli – inwestycyjnej i przemysłowej – srebro ma szansę przewyższyć złoto pod względem wzrostów w 2025 roku. Prognozowane spadki wskaźnika złota do srebra (obecnie powyżej 89) w kierunku poziomu 75 mogą wynieść cenę srebra powyżej 38 USD za uncję, o ile złoto osiągnie poziom 2900 USD.
Rynek pozostaje skupiony na działaniach administracji USA, a inwestorzy uważnie obserwują zarówno słowa, jak i decyzje polityczne Donalda Trumpa. Wszystko wskazuje na to, że potencjał dalszego wzrostu złota jest znaczący, szczególnie w obliczu obecnych wyzwań geopolitycznych i ekonomicznych. Słabość dolara amerykańskiego, spadek rentowności obligacji skarbowych i zwiększone zainteresowanie bezpiecznymi aktywami otwierają drogę dla dalszego wzrostu cen złota. Inwestorzy powinni zwracać uwagę na nadchodzące decyzje Rezerwy Federalnej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Japonii, które mogą wprowadzić dodatkową zmienność na rynkach.
Techniczna analiza wskazuje, że przełamanie oporu na poziomie 2800 USD może otworzyć drogę do dalszych wzrostów – z potencjalnym celem na 2900 USD. Z kolei w przypadku korekty, poziomy wsparcia znajdują się w okolicach 2700 USD, 2668 USD oraz 2625 USD, które mogą być kluczowe jako punkty zwrotne dla krótkoterminowych inwestorów.
Od początku 2025 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +2,50% (+271,36 PLN)
Cena złota USD +4,57% (+119,88 USD)