Spadki ceny złota przed Fed

złoto, dolar
Na rynku złota widoczne jest schłodzenie nastrojów, po tym jak Rezerwa Federalna przedstawiła prognozę tylko jednej obniżki stóp procentowych w tym roku. Rynek złota w dalszym ciągu znajduje się pod presją i ma problem z utrzymaniem się na poziomie 2350 dolarów za uncję. Po środowym posiedzeniu Fed wzrosty na złocie zostały zatrzymane, po tym jak przewodniczący Fed Jerome Powell zalecił ostrożne podejście do obniżek stóp procentowych.

Złoto ustabilizowało się po środowym wzroście w związku z publikacją lepszych niż się spodziewano danych o inflacji z USA, które zmieniły oczekiwania dotyczące stóp procentowych w dół, na korzyść złota.

W zeszłym tygodniu ceny złota odnotowały największą przecenę od listopada 2020 r., po spadkach wywołanych raportem o zatrudnieniu w USA i wiadomością o wstrzymywaniu się chińskiego banku centralnego z zakupami złota. Po ostatnich mocnych spadkach, złoto zaczęło powolną wspinaczkę zaliczając 3 wzrostowe sesje. Poziom w okolicy 2340 dolarów okazał się szczytem możliwości. Niespodzianka ze strony Fed odnośnie tylko jednej obniżki stóp procentowych w 2024 roku skutecznie ostudziła zapał kupujących. Ponowna wyprzedaż sprowadziła złoto w okolicę poziomu 2300 USD. Jeśli obrona nie powiedzie się wówczas można się spodziewać spadku ceny złota nawet do poziomu 2200 dolarów za uncję.

Po posiedzeniu Fed w tym tygodniu stopy procentowe pozostawione zostały na niezmienionym poziomie, w przedziale od 5,25% do 5,50%, a prognozowany spadek stopy referencyjnej to 5,1% w tym roku. Sugeruje to tylko jedną obniżkę stóp w 2024 r. w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami dotyczącymi trzech obniżek. Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych w maju po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku nie uległa zmianie, a roczna stopa spadła do 3,3% z 3,4 %. Roczny bazowy wskaźnik CPI, wzrósł w maju o 0,2% i wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym w porównaniu do wzrostu o 3,6% w kwietniu.

Cenę złota może wspierać niepewność polityczna w Europie. Decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozpisaniu przedterminowych wyborów zwiększyła zamieszanie w świecie polityki co może wspierać złoto jako bezpieczną przystań.

Cena srebra podąża w ślad za złotem. Po ostatnich wzrostach nie ma ma już śladu, nie został obroniony ważny poziom 30 USD za uncję. Cena srebra spadła poniżej 39 dolarów, chociaż od początku roku wzrost wyniósł około 15%.

Najbliższy czas pokaż, czy cena złota obroni poziom 2300 USD. Kolejnych wsparć z przedziału 2300-2200 dolarów można się spodziewać na poziomach: 2285, 2250 i 2220 dolarów za uncję. W przypadku wzrostów i pokonania poziomu 2325 USD można się spodziewać silniejszego oporu na 50-dniowej średniej kroczącej w pobliżu 2345 dolarów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +14,55% (+1180,94 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +11,34% (+233,87 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: