Konsolidacja na szczytach

złote monety, złote sztabki
Cena złota wciąż utrzymuje się na bardzo wysokich poziomach blisko rekordowej wyceny. Każdy spadek wykorzystywany jest przez inwestorów do kolejnych zakupów. Konsolidacja na szczytach może oznaczać, iż niedługo będzie można się spodziewać dynamicznego ruchu, który będzie kontynuacją aktualnego trendu wzrostowego. Polscy właściciele złota mają jeszcze większe powody do zadowolenia. Umacniający się dolar wraz z drożejącym złotem powoduje, że już niewiele brakuje do pokonania rekordu wszechczasów.

Złoto wyrażone w polskich złotych wyceniane jest powyżej 9800 złotych za uncję, a do historycznego rekordu z kwietnia tego roku na poziomie 9901 zł za uncję brakuje już niewiele. Wystarczy niewielki ruch wzrostowy na złocie w połączeniu z umacniającym się dolarem i niedługo będzie można zobaczyć 10 tys. złotych za 1 uncję złota.

Złoto utrzymuje się na granicy rekordowych poziomów ze względu na oczekiwaną obniżkę stóp procentowych we wrześniu. Oczekiwania co do skali obniżki nieco wyhamowały po ostatnich danych z USA dotyczących wskaźnika cen konsumpcyjnych w sierpniu. Środowy indeks cen konsumpcyjnych za sierpień, wzrósł o 2,5% w skali roku, w porównaniu z prognozami wzrostu o 2,6%.

Wysoka inflacja zmniejsza motywację Rezerwy Federalnej do mocniejszego cięcia stóp procentowych. W związku z tym oczekiwania inwestorów zmniejszyły się do 25-punktowej obniżki stóp. Spowodowało to umocnienie się dolara i ograniczyło wzrost ceny złota.

W tym roku cena złota wzrosła już o ponad jedną piątą. Jeśli Fed rozpocznie wkrótce cykl obniżek stóp procentowych wówczas będzie można prawdopodobnie zobaczyć kolejne wzrosty. Zakupy banków centralnych i silny popyt na rynku pozagiełdowym również będą wspomagać rajd złota, a perspektywa niższych stóp procentowych nadal stanowi pozytywny scenariusz dla złota i metali szlachetnych.

Srebro wciąż pozostaje w konsolidacji poniżej psychologicznego poziomu 30 USD za uncję. Jeśli złoto osiągnie nowe historyczne poziomy, wówczas prawdopodobnie cena srebra podąży za złotem przebijając poziom 30 dolarów.

Celem srebra jest zamknięcie cen powyżej oporu technicznego na poziomie 30 USD. W przypadku spadków należy się spodziewać zejścia na sierpniowe minimum na poziomie 26,8 USD.

Kolejny ruch w górę na złocie może nadal napotkać pewien opór w pobliżu 2530 USD lub szczytu wszech czasów osiągniętego w sierpniu. Kolejnym celem byków jest zamknięcie powyżej oporu na poziomie 2570 USD, a pierwszy opór widać na poziomie 2550 dolarów, natomiast pierwsze wsparcie widać na poziomie tegorocznego minimum w okolicy 2514 USD.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +21,30% (+1728,80 PLN)
Cena złota USD +22,80% (+470,39 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: