Cena złota powyżej 10000 zł za uncję

Złoto
Decyzja Fed o obniżce stóp procentowych w USA o 50 punktów bazowych miała bardzo korzystny efekt dla złota. Po chwilowej dezorientacji rynku, inwestorzy zdecydowali skierować swoje środki na zakup żółtego kruszcu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Cena złota osiągnęła nowy, historyczny szczyt przekraczając poziom 2600 USD za uncję. Zadowoleni mogą być również polscy inwestorzy. Cena złota za jedną uncję wyrażona w polskich złotych przekroczyła psychologiczną barierę 10000 złotych.

Członkowie Rezerwy Federalnej stwierdzili, iż inflacja zmierza w kierunku docelowego poziomu 2%, natomiast decyzja obniżce stóp procentowych o 50 pb była lekkim zaskoczeniem dla rynku. Wynikiem był gwałtowny wzrost ceny złota, a stopa funduszy federalnych znalazła się w przedziale od 4,75% do 5,00%. Bank centralny zasygnalizował jeszcze dwie obniżki stóp w tym roku i spodziewa się obniżyć stopy procentowe o 100 punktów bazowych w 2025 r.

Szacunki pokazują, że stopy procentowe zakończą się na poziomie 4,4% w 2024 r. i 3,4% w 2025 r. Rezerwa Federalna wyraziła przekonanie, że cel inflacyjny zbliży się do 2%, pomimo niepewności gospodarczej. Nowe rekordy na złocie zostały wsparte przez niższe rentowności obligacji skarbowych i słabszego dolara amerykańskiego.

Czy seria obniżek stóp procentowych w USA, to przygotowanie gruntu pod hossę na rynku złota? Jeśli tak się okaże, wówczas można spodziewać się hossy na rynku złota, która jak twierdzą niektórzy analitycy, może wynieść ten drogocenny kruszec nawet na 3000 dolarów za uncję. Niższe stopy procentowe zmniejszają atrakcyjność aktywów oprocentowanych, takich jak obligacje i sprawiają, żę aktywa niedochodowe, takie jak złoto, są bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Wysoka wycena złota może zostać utrzymana w najbliższej przyszłości ze względu na ciągłe napięcia geopolityczne, w szczególności na Bliskim Wschodzi. Otwarcie nowego frontu przez Izrael w południowym Libanie może spowodować rozlanie się konfliktu na nowe kraje, a nawet wciągnięci w konflikt Stany Zjednoczone .

Nowe rekordy na złocie pociągnęły za sobą srebro. Cena srebra pokonała psychologiczny poziom 30 dolarów za uncję. Srebro zatrzymało się na poziomie 31,4 USD, który jest pierwszym oporem. Po jego pokonaniu srebro powinno zmierzać w kierunku 32 USD.

Jeśli cena złota skutecznie przebije się przez barierę 2600 dolarów za uncję, wówczas można się spodziewać próby pokonania psychologicznych poziomów: 2650 USD i 2700 USD. Pierwszy opór widać na poziomie 2617 USD, a następnie 2625 USD.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +23,32% (+1892,92 PLN)
Cena złota USD +26,81% (+553,11 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: