Spadek ceny złota po dobrych danych z rynku pracy USA

Spadek ceny złota po dobrych danych z rynku pracy USA
Ostatnie wzrosty ceny złota doprowadziły ten szlachetny metal do poziomu prawie 1980 USD za uncję, i wydawało się, że poziom 2000 USD jest już w zasięgu ręki. Jednakże w czwartek napłynęły dane ekonomiczne z rynku amerykańskiego, które przebiły oczekiwania rynku. Efektem tego był silny spadek ceny złota sięgających 1,5% oraz umocnienie się dolara amerykańskiego. Złoto osiągnęło dwutygodniowe minimum spadając w okolice 1945 USD za uncję.

Po decyzji Rezerwy Federalnej o podwyżce stóp procentowych o kolejne 25 punktów bazowych, złoto utrzymało swoje ostatnie wzrosty. Jednak na konferencji prasowej Powell stwierdził, iż polityka pieniężna będzie ciągle mieć na uwadze dane ekonomiczne, które będą stanowić najważniejsze źródło przyszłych decyzji odnośnie stóp procentowych. Szef Rezerwy Federalnej stwierdził, iż w tym roku nie są rozważane obniżki stóp procentowych.

Pomimo iż Fed ciągle pozostawia otwartą kwestię dotycząca podwyżki stóp procentowych, to jest mało prawdopodobne, aby stopy procentowe zostały podniesione w tym roku.

Po czwartkowych danych z rynku USA, cena złota zanurkowała, ponieważ produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych okazał się w drugim kwartale bardziej odporny niż oczekiwano. Dane te to kolejny argument dla obozu jastrzębi z Fedu, aby w tym roku dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, która może być konieczna, aby schłodzić rozgrzaną gospodarkę USA. Dane o lepszym niż prognozy PKB z USA oraz niższej liczbie bezrobotnych niż oczekiwano, gwałtownie wzmocniły indeks dolara amerykańskiego oraz spowodowały wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych. Oczywistą konsekwencją była wyprzedaż na złocie.

Rosnące stopy procentowe w USA oraz Europie źle wróżą rynkom metali i oczekuje się, że ograniczą wszelkie większe zyski złota w tym roku.

Z drugiej strony Chiny, które są największym na świecie konsumentem złota, zasygnalizowały dodatkowe wsparcie dla sektora nieruchomości i szereg działań stymulujących konsumpcję krajową w obliczu powolnego ożywienia po COVID. Ta informacja może być bardzo pozytywna, co z kolei wspiera dalsze wzrosty ceny złota. 

GoldTrader.pl
Źródło: