Słaby dolar winduje cenę złota

Złoto
Kupujący nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i poziom 2000 USD ciągle pozostaje w grze. Złoto już kilkakrotnie w ostatnim czasie przekraczało ważny psychologicznie poziom 2000 USD ale za każdym razem chęć realizacji zysków okazywała się silniejsza. Aktualnie złoto pozostaje na wysokich poziomach w okolicy 1990 USD za uncję. Wygląda to na, że kupujący nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i przygotowują się do kolejnego ataku. Widoczna konsolidacja na rynku metali szlachetnych zbiegła się wraz ze zmniejszającą się presją inflacyjną, co rodzi oczekiwania, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w pierwszej połowie przyszłego roku.

Rynek złota pozostaje bez zmian po tym, jak najnowsze dane o zatrudnieniu wykazały nieoczekiwaną poprawę na amerykańskim rynku pracy. Najnowsze dane o zatrudnieniu wykazały nieoczekiwaną poprawę na amerykańskim rynku pracy. Środowe dane pokazały, że liczba bezrobotnych w USA spadła mniej niż oczekiwano w poprzednim tygodniu, co wskazuje, że rynek pracy nie ochładza się tak szybko, jak wcześniej oczekiwali inwestorzy.

Odporności na amerykańskim rynku pracy i jastrzębie sygnały z protokołu niedawnego posiedzenia Fed zahamowały wzrost ceny złota. Rynek złota pozostaje w zawieszeniu i nie ma jasnego kierunku, więc rynki wyczekują kolejnego impulsu, który zastąpi narrację dotyczącą stóp procentowych i inflacji. Najbliższym wydarzeniem oczekiwanym przez inwestorów na rynku złota jest amerykański wskaźnik PMI dla przemysłu Oczekuje się, że dla przemysłu wskaźnik PMI wzrośnie do 49,8, a dla usług wzrośnie do 50,4. Liczby te mogą dać jasny kierunek cenom złota.

Na korzyść kupujących złoto wpływa natomiast zwiększone ryzyko geopolityczne, spadające rentowności amerykańskich obligacji i jeden z głównych czynników, czyli słaby dolar. Również banki centralne wykazują wzmożoną aktywność na rynku złota. Ich całkowite zakupy wyniosą w 2023 roku prawdopodobnie około 1050 ton. Kolejnym czynnikiem wspierającym cenę złota jest popyt indywidualne w szczególności z Azji. W Indiach import złota w październiku 2023 roku wzrósł o 60% r/r.
Być może końcówka roku będzie mimo wszystko udana dla posiadaczy złota. Grudzień w ostatnich latach był bardzo udany jeśli chodzi o wzrost wyceny złotego kruszcu.

To już kolejny raz kiedy wzrost ceny złota wyrażony w dolarach nie przekłada się na wzrost ceny wyrażonej w polskich złotych. Wszystkie ostatnie wzrosty zostały "zjedzone" przez umacniającego się złotego. Wycena złota w polskich złotych wciąż pozostaje na poziomie poniżej 8000 zł za uncję. Różnica w wycenie jest kolosalna. Cena złota wyrażona w polskich złotych praktycznie nie zmieniła się od początku 2023 roku. Za to dolarowi posiadacze złotego kruszcu mogą być wyraźnie zadowoleni, gdyż stopa zwrotu wyrażona w dolarach amerykańskich wynosi już ponad 9%.

Od początku 2023 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN -0,12% (-9,23 PLN)
Cena złota USD +9,29% (+169,39 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: