Słaby dolar umacnia złoto

Złoto, dolar
Złoto kontynuuje swoją wspinaczkę na północ. Jak na razie jedynym akceleratorem wzrostów wydaje się być słaby dolar, który spadł do najniższego poziomu od początku roku. W oczekiwaniu na obniżę stóp procentowych w USA inwestorzy pozbywają się dolarów i kupują między innymi złoto. Chociaż cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich ustanawia prawie codziennie nowe rekordy, to cena w polskich złotych zmienia się w ograniczonym zakresie. Złoto osiągnęło swój najwyższy dzienny szczyt w środę osiągając poziom 2531 USD za uncję. Stopa zwrotu w USD od początku 2024 roku sięga już ponad 21%, a w PLN ponad 18%.

Rajd złota napędzany jest rosnącymi oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe we wrześniu i będzie to robić przez cały rok 2024 i 2025. Inwestorzy obecnie przypisują około 70% prawdopodobieństwa obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Niższe stopy procentowe w USA i słabszy dolar powinny sprzyjać napływowi środków do ETF-ów inwestujących w złoto, co w konsekwencji zwiększy popyt inwestycyjny. Wzrost udziałów w największym na świecie ETF opartym na złocie, SPDR Gold Trust GLD, osiągnął siedmiomiesięczny szczyt, co może świadczyć że uczestnicy rynków coraz częściej zwracają się w stronę złota jako bezpiecznego aktywa.

Jednocześnie dane z rynku pracy podsycają obawy przed recesją. Opublikowana w środę korekta w dół danych dotyczących wynagrodzeń wywołała obawy, że ochłodzenie na rynku pracy doprowadzi do recesji w USA. Jeśli dane o bezrobociu w USA ulegną dalszemu pogorszeniu, wówczas złoto może wciąż zyskiwać na wartości.

Rynek oczekuje również na doroczne sympozjum Rezerwy Federalnej w Jackson Hole, które rozpocznie się pod koniec tego tygodnia. Przewodniczący Rezerwy Federalnej Powell ma przemawiać na sympozjum w piątek i może udzielić wskazówek dotyczących wielkości oczekiwanej obniżki stóp procentowych w USA we wrześniu.

Oprócz danych z gospodarki, polityki pieniężnej USA i napięć geopolitycznych, inwestorzy powinni również zwracać uwagę na zakupy złota przez banki centralne. Według raportu Światowej Rady Złota dotyczącego trendów popytu na złoto w drugim kwartale, całkowity światowy popyt na złoto wzrósł o 4% w ujęciu rok do roku do 1258 ton. Banki centralne i instytucje oficjalne zwiększyły swoje globalne zasoby złota o 183 tony, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale nadal oznacza wzrost o 6% w ujęciu rok do roku.

Po rekordowym roku 2022 z zakupami 1082 ton złota​​ banki centralne kontynuowały zwiększanie swoich rezerw złota w 2023 r., dodając 1037 ton złota. Czerwcowe badanie rezerw złota banków centralnych przeprowadzone przez World Gold Council sugeruje, że ten trend prawdopodobnie się utrzyma, ponieważ prawie jedna trzecia banków centralnych planuje zwiększyć swoje zasoby złota.

Mocne wzrosty ceny złota rozpoczęły się z powodu z powodu kryzysu na Bliskim Wschodzie oraz trwającej wojnie między Rosją a Ukrainą. Aktualnie czynnikiem napędzającym wzrosty jest spodziewana obniżka stóp procentowych w USA, a co za tym idzie słaby dolar i zmienności rynku akcji.

Złoto, jako aktywo nieoprocentowane, staje się atrakcyjniejsze dla inwestorów, gdy stopy procentowe są niskie, gdyż koszt alternatywny jego posiadania w porównaniu z aktywami oprocentowanymi, takimi jak obligacje, maleje. Stopy procentowe w USA, dolar amerykański i złoto są ze sobą powiązane.

Kiedy Rezerwa Federalna obniża stopy procentowe, zazwyczaj osłabia dolara amerykańskiego. Dzieje się tak, ponieważ zagraniczni inwestorzy mogą uznać aktywa denominowane w dolarach amerykańskich za mniej atrakcyjne w porównaniu z walutami o wyższej rentowności, co prowadzi do zmniejszenia popytu na dolara. W rezultacie wartość dolara amerykańskiego spada, a podaż dolarów na rynku walutowym wzrasta.

Ponieważ cena złota ustalana jest głównie w dolarach amerykańskich, wahania wartości dolara mogą mieć istotny wpływ na popyt na złoto. Słabszy dolar amerykański sprawia, że ​​złoto staje się bardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swoje portfele, odchodząc od potencjalnie tracącej na wartości waluty - i odwrotnie.

Srebro podąża za złotem, ale swoim, wolniejszym tempem. Cena srebra ponownie ociera się o granicę 30 USD za uncję, pozostając w tyle za złotem. Następnym celem srebra jest zamknięcie cen powyżej psychologicznego oporu technicznego na poziomie 30,00 USD. Wsparcie widać minimum 29,25 USD, a następnie na poziomie 2 USD.

Dynamika rynku złota wskazuje na dominację byków. Jeśli kupujący przebiją historyczny szczyt na poziomie 2531 USD, wówczas będą musieli się zmierzyć z pierwszym oporem w obszarze 2550 USD, a następnie na poziomie 2600 USD. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 2483 USD, a następnie szczyt z 20 maja na poziomie 2450 USD.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +18,73% (+1520,19 PLN)
Cena złota USD +21,58% (+445,18 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: