Silny dolar osłabia złoto
Ceny złota odnotowały duże straty w ciągu tygodnia, podczas gdy dolar amerykański osiągnął sześciotygodniowe maksimum w związku z obawami przed jastrzębią Rezerwą Federalną. Rosnące stopy procentowe zwiększają koszt alternatywny posiadania aktywów nie przynoszących dochodu, takich jak złoto i inne metale szlachetne. Nastroje na złocie są wyraźnie niedźwiedzie, ponieważ rynki oczekują, że Rezerwa Federalna utrzyma agresywną politykę pieniężną na dłużej.
Cena złota zbliżyła się do rocznych minimów, gdyż protokół z lutowego posiedzenia Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej pokazuje, że niektórzy członkowie poparli dalsze agresywne działania mające na celu obniżenia inflacji. Rezerwa Federalna jednogłośnie zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Z protokołów wynika jednak, że niektórzy członkowie opowiadali się za ruchem o 50 punktów bazowych.
Zwiększony apetyt na złoto wykazują niektóre banki centralne. Przykładem jest Turcja, gdzie według szwajcarskich danych, Szwajcaria wysłała do tego kraju najwięcej złota w historii. Turcja sprowadziła w styczniu 58,3 ton złota ze Szwajcarii o wartości 3,6 miliarda dolarów – najwięcej w jakimkolwiek miesiącu od 2012 roku. Gwałtowny wzrost popytu na złoto jest kontynuacją ubiegłorocznej tendencji i pokazuje rosnący apetyt Turcji na metal szlachetny w obliczu wysokiej inflacji, dewaluacji waluty i niestabilności gospodarczej. Szwajcaria wyeksportowała w zeszłym roku 188 ton złota. Dla porównania w 2021 r. Szwajcaria wyeksportowała do Turcji zaledwie 11 ton złota.
Jeśli kontrakty terminowe na złoto nie utrzymają wsparcia na poziomie 1827 USD, wówczas może dojść do wyprzedaży i popchnąć kontrakty terminowe na złoto w kierunku następnego poziomu wsparcia na poziomie 1817 USD. Jeśli nastąpi trwały ruch poniżej punktu zwrotnego 1815 USD, może to spowodować dalszy spadek w kierunku 200 DMA na poziomie 1781 USD.