Niewielkie wzrosty ceny złota po zapowiedziach z Fed

Złoto
Złoto po raz kolejny obroniło poziom 2300 USD docierając w obszar 2360 dolarów. Konsolidacja na rynku złota trwa już od dłuższego czasu, a inwestorzy wyczekują teraz decyzji Fed w sprawie stóp procentowych w USA. Cena złota utrzymuje się na dwutygodniowych maksimach, gdyż inwestorzy są przekonani, iż najbliższa obniżka stóp będzie miała miejsce w ciągu najbliższych miesięcy. Złoto ciągle jest skupowane przez inwestorów w związku z niestabilną sytuacją geopolityczną na świecie.

Rynek złota wyczekuje na nowy impuls, ponieważ ceny utknęły w przedziale 2300-2350 USD za uncję. Choć w najbliższym czasie złoto może nadal się konsolidować, analitycy World Gold Council przewidują, że ten szlachetny metal będzie miał dobre wsparcie w drugiej połowie roku. Rynki wypatrują większego zaangażowania przez Zachodnich inwestorów, oczekując kolejnego ruchu w trendzie wzrostowym. Pierwsze oznaki ożywienia można zauważyć na rynku ETF opartych na złocie. Odpływ środków z ETF'ów zaczął się odwracać, co może oznaczać, że Zachodni inwestorzy zaczynają interesować się złotem.

Stabilizacja ceny zlota wynika również ze zwiększonego zainteresowania amerykańską giełdą, której główne indeksy rosną nieprzerwanie prawie każdego dnia. Tak silna konkurencja sprawia, że rynek złoto pozostaje w cieniu akcji. Większe i szybsze zyski oferuje dzisiaj amerykański rynek akcji. Uczestnicy rynku wyczekują teraz najnowszych danych z amerykańskiego rynku pracy, które to zostaną opublikowane w najbliższy piątek.

Ostatni wzrost wartości złota spowodowany był osłabieniem się dolara oraz rentowności obligacji skarbowych. Dolar mocno stracił z powodu rosnących wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i kurczącego się sektora usług. Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na ostatnie wzrosty ceny złota była informacji prezesa Fed, że inflacja w końcu zmierza we właściwym kierunku. Informacja ta dała rynkom nadzieję na obniżkę stóp procentowych. 
Dane makroekonomiczne z tego tygodnia wykazują oznaki słabości na rynku pracy oraz słabszą gospodarkę. W związku z tym Fed prawdopodobnie rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych pod koniec tego roku.

Jednakże optymizm co do obniżek stóp procentowych jest nadal ograniczony przez jastrzębie sygnały z czerwcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, który pokazał, że decydenci nadal nie są pewni, czy uda się obniżyć koszty pożyczek. Inwestorzy wyceniają ponad 68% prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych we wrześniu. Prezes Fed poinformował, że musi zobaczyć więcej dowodów na to, że inflacja jest na zrównoważonej ścieżce powrotu do celu 2%, zanim będzie można rozpocząć proces luzowania polityki pieniężnej.

Czynnikami które będą napędzać zakupy, to kontynuacja zakupów dokonywanych przez banki centralne, słaby rynek nieruchomości i dedolaryzacja.

Srebro reaguje podobnie na informacja gospodarcze i porusza się w podobny sposób do złota. Cena srebra po ostatnich wzrostach dotarła do poziomu 30 USD za uncję i oscyluje wokół tego poziomu. Następnym celem jest poziom 32 dolarów za uncję, a pierwszy opór wynosi 32 USD. Jeśli cena 30 USD nie zdoła się utrzymać wówczas należy spodziewać się spadku srebra w okolice 29 dolarów.

Jeśli nastąpi silniejszy ruch w górę, wówczas cena złota ma szansę dojść do poziomu około 2400 dolarów za uncję. W przypadku negatywnego scenariusza, złoto powinno zatrzymać się na poziomie 2300 USD. Najbliższy opór to 2375 dolarów za uncję.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +15,02% (+1219,10 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +14,25% (+293,92 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: