Czy cena złota jeszcze wzrośnie?

Wzrost ceny złota
Złoto kontynuuje wzrosty po przebiciu poziomu 2000 USD za uncję dochodząc w okolice 2050 dolarów osiągając najwyższy poziom od ponad sześciu miesięcy. Po lekkim cofnięciu wydaje się, że rynek będzie chciał przetestować tegoroczny szczyt z 4 maja, który wynosi 2067 dolarów. Cena złota bardzo silnie wspierana jest przez słabnącego dolara amerykańskiego. Z tego też powodu złoto wyrażone w dolarach zalicza ponowne szczyty, a wyrażone w polskich złotych zalicza kosmetyczne wzrosty. Ostatnie sygnały płynące z Fedu sugerują, że amerykański bank centralny prawdopodobnie zakończył już podnoszenie stóp procentowych, co może wspierać złoto w najbliższym czasie.

Jeśli napięcia geopolityczne ustapią wówczas dynamika wzrostów ceny złota może osłabnąć. Wojna w Gazie wyraźnie była ostatnio jednym z głównych katalizatorów wyższych cen. Nałożyło się to na utrzymujące się obawy, że wysokie stopy procentowe odbiją się ostatecznie na wydatkach konsumentów. Dochodzi do tego osłabienie dolara amerykańskiego oraz spadające rentowności obligacji długoterminowych. Indeks dolara amerykańskiego spadł już w listopadzie najbardziej od roku i dalszy ruch w tę stronę wydaje się już być mało prawdopodobny.

Dane ze środy pokazały, że w trzecim kwartale gospodarka amerykańska rosła szybciej niż początkowo szacowano, a wydatki konsumenckie wzrosły w mniejszym stopniu niż oczekiwano. W tym tygodniu poznaliśmy także dane z amerykańskiego rynku pracy. Rynek złota pozostał na stabilnym poziomie po tym, jak najnowsze dane o zatrudnieniu na amerykańskim rynku pracy były zgodne z oczekiwaniami.

W najbliższym czasie rynki skupią się na publikacji indeksu cen podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą w USA. Informacja ta odegra ważną rolę w kształtowaniu oczekiwań co do kolejnego ruchu w polityce Rezerwy Federalnej. Decyzja ta z kolei z kolei zapewni nowy kierunek dla dolara amerykańskiego i metali szlachetnych, takich jak złoto.

Z punktu analizy technicznej pierwszy opór na złocie widać na maksimum na poziomie 2067,40 dolarów, a następnie poziomie 2072,70 dolarów. Pierwsze wsparcie natomiast występuje na poziomie 2050,00 USD, a następnie na najniższym poziomie w tym tygodniu czyli 2030,00 USD.

Od początku 2023 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +1,97% (+157,24 PLN)
Cena złota USD +11,89% (+216,75 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: