Cena złota gotowa przekroczyć szczyt wszech czasów
W środę cena złota gwałtownie spadła o 1% po publikacji danych z amerykańskiej gospodarki. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły zgodnie z oczekiwaniami w lipcu. Amerykański wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł umiarkowanie w lipcu, a roczny wzrost inflacji spowolnił poniżej 3% po raz pierwszy od początku 2021 r. Podważyło to oczekiwania na znaczną obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym miesiącu. Perspektywa mniej agresywnego łagodzenia stóp procentowych mogła spowodować realizację zysków na rynku złota.
Ten jednodniowy spadek nie miał większego wpływu na rynek, gdyż następnego dnia nie było już śladu po spadkach. Uwaga inwestorów skupi się teraz na danych dotyczących sprzedaży detalicznej w USA oraz danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Pomimo, iż cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich zbliża się do swoich historycznych rekordów, to nie można powiedzieć tego o wycenie w złotówkach. Złoto wyrażone w polskich złotych oscyluje wokół 9600 zł za uncję i ma jeszcze sporo zapasu do swojego historycznego rekordu na poziomie 9901 zł za uncję. Sytuacja ta spowodowana jest słabnącym dolarem. Amerykańska waluta spadła ostatnio poniżej 3,90 i wydaje się, że trend spadkowy dolara utrzyma się w najbliższym czasie. Osłabienie dolara ma związek ze zbliżającą się obniżką stóp procentowych w USA. W rzeczywistości rynki w pełni uwzględniły obniżkę stóp o 25 punktów bazowych na nadchodzącym posiedzeniu we wrześniu.
Perspektywy te z kolei wywołują spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i wyprzedaż dolara, co działa jako czynnik wzmacniający wycenę złota.
Istotnym czynnikiem, który ciągle należy brać pod uwagę jest podwyższone ryzyko geopolityczne na Bliskim Wschodzie. Czynnik ten może zapewnić pewne wsparcie dla ceny złota, tradycyjnego bezpiecznego aktywa. Część inwestorów decyduje się na kupno złota ze względu na możliwość pogorszenia się sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w obliczu działań odwetowych Iranu przeciwko Izraelowi za zabicie przywódcy Hamasu w Teheranie.
Srebro w ostatnim czasie wykazuje mniej chęci do wzrostów w porównaniu do złota. W ostatnich miesiącach srebro dostało małej zadyszki. Po kilkukrotnej próbie przebicia poziomu 32 dolary, cena srebra w końcu skapitulowała i aktualnie oscyluje w okolicy 28 USD.
Zdecydowane przebicie poziomu 2480 USD może wywołać kolejny silny ruch wzrostowy. Jeśli trend się utrzyma wówczas można spodziewać się, że złoto dotrze do 2543 USD. W przypadku kontynuacji wzrostów, kolejnym celem będzie okolica 2600 dolarów za uncję.
Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +18,14% (+1472,54 PLN)
Cena złota USD +19,54% (+403,18 USD)