Cena złota powyżej 2500 dolarów po danych z USA

Złoto
Złoto ponownie znalazło się powyżej granicy 2500 dolarów za uncję. Przyczyną ostatnich wzrostów były słabe dane o zatrudnieniu w USA. Dane te wzbudziły obawy inwestorów co do miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki. W związku z tym wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe o pół punktu procentowego na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu. Uwaga inwestorów skupi się teraz na piątkowych danych o płacach w USA.

Liczba wolnych miejsc pracy w USA w lipcu spadła do najniższego poziomu od trzech i pół roku. Informacja o spadku liczby miejsc pracy spowodowała osłabienie się dolara oraz spadek rentowności amerykańskich obligacji, co pociągnęło za sobą wzrost ceny złota.

Pomimo to, cena złota nadal oscyluje wokół 2500 USD za uncję, przedłużając swój boczny konsolidacyjny ruch cenowy, a uwaga skupia się przede wszystkim na skali spodziewanej obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną pod koniec tego miesiąca.

Złoto jest poniżej swojego historycznego maksimum osiągniętego w zeszłym miesiącu, ale wzrosło o prawie 22% (USD) i prawie 20% (PLN) od początku roku, co czyni je drugim najlepiej radzącym sobie aktywem na świecie po kryptowalutach.

Chociaż inflacja wyhamowała w ostatnich miesiącach, a inwestorzy oczekują, że Fed wkrótce obniży stopy procentowe z tego powodu, to większość ekspertów uważa, że ​​wzrost cen złota utrzyma się w 2024 r. Przekonanie to, wiąże się z decyzją banków centralnych o dywersyfikacji swoich rezerw.
Zakupy dokonywane przez banki centralne , które osiągnęły rekord w pierwszym kwartale 2024 r., były jednym z największych czynników wzrostu cen metali szlachetnych w tym roku. Złoto, stało się drugim aktywem rezerwowym po dolarze amerykańskim, prześcigając tym samym Euro.

Eksperci rynkowi twierdzą, że wiele czynników zachęcających do inwestowania w złoto pozostanie niezmienionych. Ryzyka geopolityczne, takie jak wojna Izraela z Hamasem czy konflikt Rosja-Ukraina, a także sygnały z Rezerwy Federalnej o obniżce stóp procentowych stwarzają warunki, w których konsumenci szukają schronienia w bezpiecznych przystaniach.

Równocześnie wciąż widać napływ kapitału do ETF-ów. Według najnowszych danych Światowej Rady Złota globalne fundusze ETF oparte na fizycznym zabezpieczeniu złota odnotowują napływ kapitału już trzeci miesiąc z rzędu.

Srebro wyhamowało swój impet wzrostowy. Nie udało się pokonać ważnej psychologicznej bariery 30 USD za uncję i cena srebra znalazła się ponownie poniżej tej granicy. Srebro spadło w okolice 28 dolarów i ponownie nastąpiło odreagowanie w kierunku 30 dolarów.

Średnio- i długoterminowe trendy cen złota pozostają wzrostowe. Najbliższy opór, to najwyższy poziom wszech czasów (ATH) - 2531 USD, a następnie poziom 2550 USD. Przekroczenie tego ostatniego poziomu pozwoli na atak w rejon 2600 dolarów. Jeśli cena złota utrzyma się poniżej 2500 USD, następnym wsparciem będzie poziom 2470 USD.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +19,51% (+1583,50 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +21,96% (+453,10 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: