Cena złota zdołała utrzymać się na kluczowym wsparciu 1615 USD

Cena złota zdołała utrzymać się na kluczowym wsparciu 1615 USD
Aktualnie cena złota zaliczyła niewielkie odbicie, wspierane przez zmianę nastrojów na obligacjach i dolarze w związku ze spekulacjami, iż Rezerwa Federalna spowolni tempo podwyżek stóp po listopadzie. Dynamika odbicia pozostaje słaba, ponieważ rynki nie są do końca przekonane, że amerykański bank centralny kończy cykl zacieśniania.

Złoto kolejny razy w ciągu 30 dni odbio się od kluczowego wsparcia na poziomie 1615 USD. Daje to nadzieję za zatrzymanie trendu spadkowego.

Pomimo spadków cen złota Indie odnotowują duży popyt zarówno na złoto, jak i srebro, ponieważ ludzie przygotowywali się na Diwali, hinduskie święto światła. Metale szlachetne są tradycyjnie kupowane przed obchodami 24 października. Indie odnotowały w weekend rekordowy popyt na złoto i srebro.

Odmienna sytuacja panuje w Chinach. Import złota netto przez Chiny zmniejszył się o połowę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Import netto był najniższy od maja i wyniósł 33,896 ton we wrześniu, w porównaniu z 68,227 ton w sierpniu, wynika z danych Departamentu Spisu Ludności i Statystyki Hongkongu. Tymczasem całkowity import złota przez Hongkong spadł o 48 procent do 37,271 ton. Problemy logistyczne spowodowane polityką zero Covid w Chinach mogły doprowadzić do spadku importu.

Prognozy przewidują, że listopadowe posiedzenie Fed przyniesie podwyżkę o 75 punktów, natomiast w grudniu spodziewana jest podwyżka 0 50 punktów.
Chociaż tempo podwyżek stóp może spowolnić, rynki nadal widzą, że stopy procentowe w USA osiąga szczyt w okolicy 5%, co w najbliższym czasie nadal będzie czynnikiem s
powodującym spadek ceny złota.

Złoto musi przebić się powyżej 1735 USD, zanim będzie można zakończyć trwający trend spadkowy. Cena złota wyrażona w polskich złotych po osiągnięciu szczytu w ciągu ostatniego miesiąca na poziomie 8500 zł za uncję aktualnie znajduje się na minimach. W dniu 27 października cena złota oscyluje w okolicach 7950 zł za uncję.

GoldTrader.pl
Źródło: