Cena złota z nowym rekordem. Bariera 2200 dolarów pokonana

Złoto, cena złota
Złoto ustanowiło w czwartek nowy rekord wszechczasów, pokonując barierę 2200 dolarów za uncję. Notowania na rynku złota zakończyły się imponującym wzrostem o 2,03%. Rynek bardzo żywo zareagował po oświadczeniu Fed dotyczącym polityki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rezerwa Federalna utrzymała swoją prognozę na 2024 roku, która zakłada konieczność trzykrotnej obniżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Cena złota dotarła w ciągu dnia do poziomu 2221 dolarów za uncję, zamykając ostatecznie dzień ceną 2202 USD, co jest najwyższą ceną w historii złotego kruszcu. Oświadczenie Fed miało negatywny wpływ na dolara amerykańskiego.

Stopa referencyjna banku centralnego USA utrzymuje się w przedziale 5,25–5,50%. Jest to najwyższy poziom od 2001 roku. Wysokie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są wynikiem ostrożności urzędników Rezerwy Federalnej, ze względu na ostatnie, wysokie odczyty inflacji. Mimo że inflacja w ciągu ostatniego roku spadła, to wciąż utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Urzędnicy Fed ponownie stwierdzili, że nie spodziewają się zniesienia ograniczeń w polityce pieniężnej, dopóki nie będą pewni, że inflacja trwale zbliża się do celu na poziomie 2,0%.

Rynki równie dynamicznie zareagowały w stosunku do innych metali szlachetnych, których ceny również wzrosły. Natomiast ceny miedzi powróciły do ​​najwyższych poziomów od 11 miesięcy.

Scenariusz zbliżających się obniżek stóp procentowych, to dobry znak dla złota i dobrze wróży na przyszłość. Niższe stopy procentowe powinny sprawić, że złoto stanie się bardziej akcyjną inwestycją w stosunku do obligacji amerykańskich, ponieważ wyższe stopy procentowe mają negatywny wpływ na żółty metal i obniżają jego atrakcyjność ze względu na koszt utrzymywania nierentownego kruszcu. Cena złota rośnie wraz ze spadkiem oczekiwań co do realnych stóp procentowych.

Fed bardzo pozytywnie ocenia szanse na rozwój amerykańskiej gospodarki w 2024 roku. Aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie, a prognoza wzrostu została zmieniona z aktualnego poziomu 1,4% na 2,1%. Stopa bezrobocia pozostaje natomiast niska.

Złoto ma obecnie bardzo dobrą passę i prawdopodobnie rynki będą wkrótce ponownie atakować szczyt wyznaczony w ciągu dnia na poziomie 2221 USD. Przełamanie tego oporu może doprowadzić do wzrostu do przedziału 2228-2234 dolarów. Wraz ze złotem również inne metale szlachetne podążały drogą wytyczoną przez złoto. Cena srebra wzrosła o 2,88% kończąc dzień ceną 25,6 dolarów za uncję. Platyna wzrosła o 1,2% do 917,6 dolarów, a pallad wzrósł o 1,2% do 1033,56 dolarów.

Złoto w najbliższym czasie może stać się dobrą alternatywą dla rynku akcji oraz obligacji. Rynki aktualnie oczekują spadku rentowności amerykańskich obligacji, jednocześnie amerykańska giełda jest najwyższych poziomach w historii. Część inwestorów z pewnością będzie z tego powodu chciała zdywersyfikować swoje portfele inwestycyjne przenosząc część swoich aktywów na rynek złota.

Jeśli dojdzie do korekty na złocie, może być ona krótkotrwała i zakończy się w strefie 2160–2158 USD ze względu na silny popyt. Niższe ceny szybko przyciągną nowych nabywców. Jeśli korekta rozwinie się w większą wyprzedaż wówczas złoto może dotrzeć do kolejnego wsparcia 2128 dolarów. Poniżej tego poziomu uwaga skupi się na 2150 USD, a następnie 2090 USD. Biorąc pod uwagę, że  kupujący kontrolują rynek, możliwy jest potencjalny ruch w stronę oporu na linii trendu na poziomie 2225 dolarów. W dalszym ciągu nie można wykluczyć wzrostu powyżej 2250 dolarów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +7,24% (+588,02 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +6,87% (+141,79 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: