Cena złota utrzymuje się w wąskim przedziale przed publikacją PKB w USA

złoto, gospodarka
Złoto rośnie trzecią sesję z rzędu i utrzymuje się blisko dwutygodniowych maksimów po danych o wzroście PKB w USA oraz po danych o wydatkach. W rezultacie osłabia się dolar amerykański. Dane o wydatkach są ważnym miernikiem inflacji z punktu widzenia Fed, dlatego będą kluczowe przy prognozowaniu przyszłych stóp procentowych. Inwestorzy wstrzymują się również z decyzjami, pozostają z boku, w oczekiwaniu na kluczowe dane o inflacji w USA. Informacje te również będą miały wpływ na ścieżkę stóp procentowych.

Stagnacja na rynku złota utrzymuje się już miesiąc, ze względu na brak katalizatorów, dochodząc do poziomu 50-dniowej prostej średniej kroczącej (SMA). Wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalny ciągle wywierają presję na rynek złota. Fed sugeruje, że bank  musi włożyć więcej pracy, aby obniżyć inflację. Inwestorzy jeszcze niedawno oczekiwali 5 obniżek stóp procentowych w tym roku. Aktualne oczekiwania ograniczone zostały do 3 podwyżek w 2024 roku, a najbliższa spodziewana obniżka nastąpi prawdopodobnie w czerwcu.

Inwestorzy oczekują obecnie obniżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych w tym roku, w porównaniu z 150 punktów bazowych w poprzednich prognozach.

W dłuższej perspektywie złoto powinno być wspierane w miarę wchodzenia w cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Jeśli okaże się, że najbliższe dane gospodarcze z USA będą lepsze od oczekiwań, wówczas w perspektywie krótkoterminowej złoto może znaleźć się pod presją, ze względu no to, iż rynek będzie oczekiwał jeszcze mniejszych obniżek stóp procentowych w tym roku. Rynki oczekują, że gospodarka amerykańska utrzyma przewagę przed innymi krajami rozwiniętymi, co da Fedowi wystarczającą swobodę, aby utrzymać stopy na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Wyższe stopy procentowe w dłuższym okresie zwiastują większą presję na złoto i inne metale szlachetne, pozostawiając silnego dolara.

Sytuacja na rynku stała się dla złota patowa. Metal ten stał się zakładnikiem stóp procentowych i wydaje się, że dopóki stopy procentowe w USA nie zostaną obniżone, nie można się spodziewać gwałtownych ruchów.

Poza tym złoto ma ostatnio silną konkurencję ze strony amerykańskiej giełdy oraz Bitcoina. Indeks S&P wciąż jest w silnym trendzie wzrostowym, a Bitcoin tylko w ciągu ostatnich 10 dni zyskał ponad 20%. Tym samym Bitcoin dotarł do poziomu 64 tysięcy dolarów i jest już o krok od pobicia rekordu wszechczasów.

Jak zwykle wsparciem dla złota są banki centralne, które wykorzystują każdy spadek poniżej poziomu 2000 dolarów do kolejnych zakupów i powiększania swoich rezerw.

Najbliższym opór na złocie znajduje się na poziomie 2053 USD za uncję. Następnym celem będzie poziom 2083 dolary. Wsparcie znajduje się na ważnym psychologicznie poziomie 2000 dolarów za uncję.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN -0,35% (-28,81 PLN)
Cena złota USD -1,64% (-33,88 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: