Cena złota stabilna na początku 2024 roku

Złoto
Z początkiem roku 2024 nastąpiła stabilizacja ceny złota. Aktualnie złoto porusza się w kanale pomiędzy 2020 a 2050 USD za uncję. W bieżącym roku, wysokie ryzyko geopolityczne oraz handlowe mogę napędzać wzrosty na złocie. Kolejnym czynnikiem który może wspierać złoto są banki centralne, których popyt na ten kruszec jest wciąż historycznie wysoki. Wysoki popyt ze strony banków centralnych wynika z potrzeby dywersyfikacji własnych rezerw. Jeśli natomiast w najbliższej przyszłości nie będzie większych zawirowań gospodarczych oraz politycznych wówczas można się spodziewać spadku popytu. Kolejnym czynnikiem może być dosyć wysoka cena złota, która nie będzie już akceptowana przez inwestorów indywidualnych.

W dzisiejszym dniu złoto osiągnęło już wartość 2060 USD za uncję i rośnie o 1,5%. Wpływ na to ma eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, pomimo pomimo silniejszych od oczekiwań danych o inflacji w USA, które zwiększyły rentowność dolara i obligacji skarbowych. Umocnienie złota nastąpiło po tym jak dowodzone USA dokonało nalotów na cele rebeliantów Huti w Jemenie Rozszerzenie wojny w Gazie zwiększa i tak już bardzo napiętą sytuację w tym regionie.

Spadek rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych oraz dalszy wzrost ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie wzmocni prawdopodobnie wycenę złota do najbliższego oporu na poziomie 2060 dolarów za uncję.

Rynki oczekują teraz danych o cenach producentów w USA. Wczorajsze dane pokazały natomiast, że ceny konsumenckie w USA wzrosły w grudniu bardziej niż oczekiwano. Inwestorzy nadal wyceniają ponad 65% prawdopodobieństwa obniżki stóp w marcu, co jest postrzegane zapowiedź kontynuacji wzrostów na złocie. Uczestnicy rynku w dalszym ciągu oczekują miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, co umożliwi Fedowi obniżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach

Gołębie nachylenie Fed na grudniowym posiedzeniu politycznym spowodowało, że oczekiwania co obniżek stóp procentowych w USA do końca 2024 r. oscylują wokół pięciu cięć, co daje łącznie około 140 punktów bazowych.

Najbliższe wsparcie na złocie znajduje się na 50-dniowej średniej kroczącej, która stanowi kluczowe krótkoterminowe wsparcie na poziomie 2015 USD. Najbliższy opór to 2060 USD, następnie 2077 dolarów za uncję.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +0,51% (+41,80 PLN)
Cena złota USD -0,31% (-6,38 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: