Cena złota spada po dobrych danych z gospodarki USA
Presja na złoto pojawiła się w okolicy ważnego poziomu z punktu widzenia analizy technicznej. Poziom 1950 USD za uncję okazał się za trudny do przeskoczenia, a dobre dane z USA
spowodowały nasilenie wyprzedaży. Inwestorzy mieli dobrą okazję do realizacji zysków po wielomiesięcznym rajdzie złota. Na przeciwnym biegunie znalazł się amerykański dolar, który odnotował największe wzrosty po danych, chociaż wciąż znajduje się w pobliżu najniższego poziomu od ośmiu miesięcy.
Aktualnie rynek złota w krótkim terminie wygląda pozytywnie, a ceny znajdują się w 3-miesięcznym trendzie wzrostowym. Jeśli cena złota pokona poziom 2000 USD za uncję, może to otworzyć drogę do dalszych wzrostów. Najbliższe wsparcie znajduje na poziomie 1920 USD, a następnie 1912 USD.
Jeśli dane gospodarcze USA rozczarują, co będzie oznaczało spowolnienie, wówczas dolar ponownie może silnie się umocnić. W wyniku tego złoto pogłębi spadki testując kolejne wsparcia, z poziomem
1900 USD za uncję włącznie. Wybicie w dół i zakończenie aktualnego trendu wzrostowego rozpocznie się po trwałym przebiciu poziomu 1933 USD za uncję. Jeśli dane gospodarcze nie będa wykazywać recesyjnych cech, wówczas spowoduje to wzrost popytu na aktywa ryzykowne i zmniejszy popyt na dolara amerykańskiego. Efektem tego będzie kolejny raj ceny złota.
Najważniejszym czynnikiem w najbliższej przyszłości będzie polityka pieniężna Fed. Złoto jest bardzo wrażliwe na wszelkie komunikaty. Jeśli Fed okaże się mniej jastrzębi, wówczas można oczekiwać osłabienia się amerykańskiej waluty, a co za tym idzie wzrostu ceny złota. Obawy przed recesją będą stanowiły istotny bodziec do wzrostu ceny złota.