Cena złota nadal spada

Złote sztabki
Cena złota zbliżyła się do najniższego poziomu od trzech miesięcy. Ostatnie spadki mają związek z wypowiedzią prezesa Rezerwy Federalnej który powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie ograniczą wysoką inflację. Złoto przełamało ważne wsparcie na poziomie 1930 USD za uncję i aktualnie oscyluje wokół ceny na poziomie 1920 USD.

Złoto pogłębia spadki nieprzerwanie od 5 dni, ponieważ niepewność co do kolejnej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych sprawiła, że ​​inwestorzy stali się nieufni co do złota. Warto zauważyć, że wraz ze spadkiem kursu dolara, cena złota wyrażona w polskich złotych jest już prawie 3% na minusie od początku tego roku. Cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich wciąż pozostaje na ponad pięcioprocentowym plusie.

Postawa bankierów centralnych charakteryzująca się dalszą chęcią podnoszenia stóp procentowych może być obciążeniem dla nieoprocentowanych aktywów, takich jak złoto i srebro. Pomimo iż Fed wstrzymała się z podwyżkami stóp procentowych zgodnie z oczekiwaniami, to zmieniła swoje oczekiwania dotyczące stóp procentowych i może je podnieść jeszcze przynajmniej raz w tym roku.

Fed nie dał rynkom finansowym żadnych bezpośrednich sygnałów co do kolejnej podwyżki stóp procentowych, ale jego stanowisko w sprawie pozostawania zbyt wysokiej inflacji, w połączeniu z jastrzębiami sygnałami z Fed w zeszłym tygodniu wzmocniły oczekiwania na podwyżkę co najmniej o 25 punktów bazowych w lipcu.

Aktualnie rynki finansowe przekonane są, że jest 74% szans na podwyżkę stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu, przy czym cięcia stóp procentowych nastąpią prawdopodobnie dopiero po 2024 r.
Również Europejski Bank Centralny będzie kontynuował podwyżki stóp na kolejnych posiedzeniach.

Czynnikiem, który może nadal zapewniać pewne wsparcie dla ceny złota w dłuższej perspektywie, są zakupy złota przez banki centralne. W 2022 roku banki centralne kupiły prawie 1136 ton złota
Jak wynika z opublikowanych danych przez Narodowy Bank Polski, dodał on w kwietniu do swoich rezerw prawie 15 ton złota. Polskie  oficjalne zasoby złota  zajmują 22. miejsce na świecie. Złoto stanowi około 8,5% całkowitych rezerw Banku Polskiego.

Równocześnie pojawiły się dane o eksporcie złota z rynku szwajcarskiego, który jest największym na świecie ośrodkiem rafinacji i tranzytu kruszców Szwajcarski eksport złota mocno wzrósł w maju, w szczególności do Indii, co było wynikiem najwyższy od września 2022 r. Ożywiony popyt na złoto w Azji wynika z atrakcyjnych cen złota. Złoto tylko w maju spadło o prawie 7%, na co zareagowały rynki azjatyckie jak Chiny oraz Indie, które są największymi rynkami konsumenckimi tego metalu szlachetnego.

GoldTrader.pl
Źródło: