Cena złota wciąż rośnie w oczekiwaniu na ważne dane z USA

złoto, cena złota
Cena złota powoli wspina się na nowe szczyty i oscyluje w blisko poziomu 2200 USD za uncję. Do przebicia tego poziomu brakują już tylko 2 dolary. Głównym czynnikiem napędzającym wzrosty są oczekiwania na obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na czerwcowym posiedzeniu. Również kolejne oczekiwania, co do następnych dwóch obniżek w tym roku powodują, że złoto staje się coraz bardziej atrakcyjne w oczach inwestorów. Rynki czekają teraz na ważne dane z USA, a w tym samym czasie kurs dolara pozostaje bez zmian.

Złoto wzrosło w zeszłym tygodniu do rekordowych poziomów, po informacji z Fed, że jest na drodze do trzykrotnej obniżki stóp procentowych w tym roku. Bank centralny zamierza obniżyć stopy procentowe, nawet jeśli presja inflacyjna utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego na poziomie 2%.

Inwestorzy wyczekują teraz na ważne dane gospodarcze z USA dotyczące wydatków osobistych, które są ważnym miernikiem inflacji w USA. Jeśli okaże się, że dane o inflacji będą wyższe niż oczekują tego rynki, wówczas można spodziewać się gwałtownej reakcji na złocie i innych metalach szlachetnych oraz surowcach. Chociaż rynki oczekują obniżki stóp procentowych już w czerwcu, co sugeruje narzędzie CME FedWatch. Pokazuje ono, że istnieje niemal 70% szans na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w czerwcu.

Niepewność co do terminu obniżek stóp procentowych może się pogłębić, jeśli dane o inflacji okażą się wyższe niż oczekiwano, a rynki będą zmuszone do odrzucenia oczekiwań na czerwcową obniżkę stóp procentowych. Pomimo ostatnich raportów o inflacji wskazujących na nieoczekiwany wzrost presji inflacyjnej, Rezerwa Federalna podtrzymuje swoje przekonanie, że jest to jedynie anomalia, a nie początek niepokojącego trendu. Nadal oczekuje się, że żółty metal będzie czerpał korzyści z niższych stóp procentowych w tym roku.

Czynnikiem który wspiera rynek złota jest bezprecedensowy popyt ze strony banków centralnych, na czele których stoją Chiny. Natomiast stabilizatorem jest silny dolar, który ogranicza dalsze wzrosty. Wiele banków centralnych zasygnalizowało zamiar obniżenia stóp procentowych, co zwiększyło światowy popyt na metal szlachetny jako zabezpieczenie przed niepewnością gospodarczą i zmiennością rynku.

Zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz spowalniająca gospodarka i rosnące bezrobocie mogą sprawić spowodują osłabienie się dolara, co spowoduje że inwestorzy zaczną uciekać do bezpiecznej przystani jaką niewątpliwie jest złoto.

Złoto wyrażone w polskich złotych zachowuje się lepiej niż dolarowy odpowiednik. Od początku roku złoto wycenione w złotówkach zyskało już 8,5%, a nominalnie prawie 650 zł. Tym samym cena złota zbliża się do granicy 9000 zł za uncję.

Cena złota próbuje aktualnie sforsować poziom 2200 dolarów za uncję i dotrzeć do rekordu na poziomie 2225 dolarów za uncję. Następnie złoto może dotrzeć aż do 2250 dolarów. Pierwsze wsparcie to 2172 USD, a następnie 2164 USD.

Srebro napotkało silny opór na poziomie 26,1 dolarów. Od tego czasu cena srebra wciąż spada i aktualnie znajduje się już poniżej poziomu 25 USD za uncję. Najbliższe wsparcie na srebrze znajduje się w okolicy 24,45 dolarów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +8,88% (+720,64 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +7,08% (+146,08 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: