Cena złota w konsolidacji na wysokich poziomach

złoto
Cena złota rośnie intensywnie od kilku dni po słabych danych o zatrudnieniu z USA. Na rynku pojawiły się opinie, że słabnąca gospodarka zmusi Rezerwę Federalną do obniżki stóp procentowych. W ślad za rosnącym rynkiem złota można zauważyć spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i słabszego dolara. Również kolejne napięcia geopolityczne przyczyniają się do ucieczki inwestorów w bezpieczne aktywa, co skutkuje wyższym kursem złota. Rynek odrobił już część strat po ostatniej korekcie i teraz napędzany jest ponownym optymizmem co do potencjalnych obniżek stóp procentowych.

Po gorszych danych z amerykańskiej gospodarki, wielu inwestorów zaczęło się spodziewać, że słabszy rynek pracy skłoni Fed do wcześniejszej obniżki stóp procentowych, w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Najnowsze dane wskazują na lekkie osłabienie na rynku pracy. Większy niż oczekiwano wzrost liczby tygodniowych bezrobotnych w USA osiągnął 231 000 w porównaniu z oczekiwanymi 210 000. Dane te wzmacniając oczekiwania, że ​​obniżki stóp procentowych przez Fed mogą nastąpić wcześniej niż wcześniej oczekiwano, co wspiera rynki takie jak złoto i srebro.

Jednocześnie inwestorzy zmienili swoje przewidywania, co do najbliższych obniżek stóp procentowych i aktualnie widząc prawie 50% szans na obniżkę stóp procentowych przez Fed we wrześniu. Rynki oczekują przeprowadzenia w tym roku dwóch obniżek stóp procentowych, które nie powinny przekroczyć 50 punktów bazowych. Uczestnicy rynków wyczekują teraz danych o inflacji, które dadzą większą jasność co do stanu gospodarki amerykańskiej. Jeśli inflacja będzie spadać, wówczas mogłoby to jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność złota.

Wciąż nie nie widać porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem. Stany Zjednoczone wstrzymują sprzedaż broni Izraelowi w odpowiedzi na działania Izraela w Gazie poprzez eskalację działań wojennych i atak na Rafah. Działania Izraela z pewnością zwiększają niepewność geopolityczną, co potwierdza atrakcyjność złota jako bezpiecznej przystani. Wydaje się jednak, że konflikt nie przerodzi się w wojnę w regionie i konflikt nie wyjdzie poza Izrael i Strefę Gazy. Jeśli ta się stanie, wówczas złoto straci jeden z kluczowych czynników, który wspiera cenę złota.

Zakupy złota przez banki centralne oraz silny popyt w Azji mogą w dalszym ciągu w pewnym stopniu wspierać złoto.

Srebro również zaliczyło wzrosty w ostatnich dniach i praktycznie podąża za złotem. Cena srebra ustabilizowała się na poziomie ponad 28 USD za uncję. Srebro kontynuuje niedawny trend wzrostowy, sygnalizując odwrócenie trendu spadkowego, który trwał do końca kwietnia.

Złoto wciąż jest w trendzie wzrostowym i do tej pory spadło o około 6% od najwyższego w historii poziomu 2431 dolarów, który został osiągnięty 12 kwietnia. Notowania metalu oscylują obecnie wokół kluczowego poziomu 2350 USD. Jeśli poziom ten zostanie obroniony wówczas jest szansa dotarcia do kolejnych: 2373 oraz 2385 dolarów za uncję. Najbliższy poziom wsparcia znajduje się w okolicy 2323 dolarów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +16,22% (+1316,65 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +14,47% (+298,49 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: