Siła złota

siła złota
Od początku roku cena złota wykazuje niezwykłą odporność pomimo zaostrzenia polityki pieniężnej przez banki centralne na całym świecie. Złoto w ostatnim, czasie bije rekord za rekordem, co wiąże się z nietypowym zachowaniem dla złotego kruszcu. W tym samym czasie jednocześnie giełda amerykańska oraz nasza lokalna w Warszawie również zdobywają nowe szczyty. Dochodzi do tego gwałtowny wzrost obligacji amerykańskich, co przeważnie powoduje spadek ceny złota. Równocześnie w dalszym ciągu rośnie kurs Bitcoina, ponownie przekraczając granicę 70 tys. dolarów. Kurs dolara praktycznie stoi w miejscu. Na rynkach zapanowała więc nietypowa sytuacja: wszystkie aktywa drożeją. Widocznie na świecie wciąż jest nadmiar gotówki, a rynki i inwestorzy przywykli do wysokich stóp procentowych.

Obecne wydarzenia rynkowe, to nowum. Sytuacja, w której złoto i akcje osiągają najwyższe w historii poziomy daje wiele do myślenia. Inwestorzy powinni uważnie obserwować rynek i być przygotowani na dostosowanie swoich strategii, na tak nieprzewidywalnym rynku, a wielu znich zastanawia się, czy ten jednoczesny wzrost cen złota i akcji jest tymczasową anomalią, czy oznaką nowej normalności.

Cena złota ponownie wspiął się na nowe szczyty osiągając poziom 2365 USD za uncję. Lekkie Ochłodzenie przyszło wraz z informacjami o CPI w USA. Dane o inflacji po raz kolejny rozczarowały, a indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) za marzec wzrósł bardziej niż oczekiwano, rosnąc o 0,4% w marcu i 3,5% r/r. Inwestorzy na rynku metali szlachetnych nie wydają się zbytnio zaniepokojeni raportem o inflacji w USA.

Rynki coraz bardziej sceptycznie podchodzą do najbliższej obniżki stóp procentowych, która ma nastąpić w czerwcu. Inwestorzy negatywnie zareagowali na dane o inflacji, wyprzedając akcje oraz złoto i podbijając rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych o 13 punktów bazowych. Jednakże spadki na rynku złota były ledwie kosmetyczne w porównaniu do wzrostów z poprzednich tygodni.

Fed dał jasny przekaz, że nie będzie łagodzenia polityki pieniężnej, dopóki spadek inflacji nie będzie trwały, czyli więcej niż jeden miesiąc. Inwestorzy szybko zareagowali na wypowiedzi Rezerwy Federalnej. Według narzędzia CME FedWatch Tool, wrzesień to aktualnie najbardziej prawdopodobny termin pierwszej obniżki stóp procentowych.

Jednakże popyt na złoto był w tym roku bardzo duży, napędzany zakupami banków centralnych, aby zdywersyfikować swoje rezerwy walutowe zamiast dolara amerykańskiego. Zakup złota przez banki centralne podniósł cenę żółtego metalu do najwyższego poziomu w historii. Tylko w  marcu, 17. miesiącu z rzędu, Chiny dodały do ​​swoich rezerw 160 000 uncji złota.

Zakupy banków centralny spowodowały nie tylko wzrost ceny złota wyrażonego w dolarach amerykańskich, ale również w polskich złotych. Cena złota w polskiej walucie osiągnęła swoje historyczne maksimum w środę. W ciągu dnia osiągnęła poziom 9333 złotych kończąc dzień ceną 9265 zł za uncję.

Ostatnie prognozy Bank of America przewidują, że cena złota może wzrosnąć do 3000 dolarów za uncję do 2025 r. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost ma być silny popyt ze strony banków centralnych oraz obniżki stóp procentowych w USA.Wciąż należy również pamiętać o ryzyku geopolitycznym. Konflikt zbrojny na Bliskim Wschodnie oraz wojna w Ukrainie sprzyjają ucieczce inwestorów w bezpieczne aktywa.

Równocześnie ze złotem rośnie cena srebra. Srebro osiągnęło najwyższy poziom od prawie trzech lat pokonując poziom 28 USD za uncję. Kolejnym celem na rynku srebra będzie z pewnościom psychologiczny poziom 30 dolarów.

Inwestorzy na świecie dywersyfikują swoje portfele inwestycyjne. Ze względu na ryzyka geopolityczne oraz fiskalne, złoto powinno stanowić zabezpieczenie przed załamaniem się na rynku akcji oraz dobrze wkomponować się w nadchodzący cykl łagodzenia polityki pieniężnej i okres osłabienia dolara amerykańskiego.

Jeśli złoto będzie kontynuować swój rajd, to pierwszy opór pojawi się na poziomie wynoszącym 2385 USD, a następnie na 2400 dolarów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +14,43% (+1171,63 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD +13,62% (+281,05 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: