Cena złota na wielomiesięcznych minimach

Cena złota na wielomiesięcznych minimach
Złoto w ostatnich dniach zdecydowanie przebiło poziom 1900 USD. Spadek poniżej 1884 dolarów sygnalizuje możliwość dotarcia do poziomu 1800 USD za uncję. Spadek ceny złota skorelowany jest ze wzrostem rentowność obligacji skarbowych, które ciągle rosną. 10-tki przy oprocentowaniu 4,5% oraz 3-latki przy oprocentowaniu 5,5% stanowią atrakcyjną alternatywę dla złota.

Złoto pogrążyło się w spadkach po ostatnim posiedzeniu Fed. Sugestie, iż podwyższone stopy procentowe mogą zostać utrzymane przez dłuższy czas wpłynęło negatywnie na rynek złota. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest możliwość zawieszenia działalności rządu USA, co pogłębiło i tak już słabe nastroje na rynkach. Dane gospodarcze z USA spowodowały, iż dolar osiągnął najwyższy poziom od 10 miesięcy w stosunku do najważniejszych światowych walut. Jednocześnie rentowność obligacji skarbowych wspięła się do nowego szczytu od 16 lat. Sytuacja ta wynika z założenia, że  amerykańska gospodarka będzie radziła sobie znacznie lepiej niż inne gospodarki w środowisku wysokich stóp procentowych.

Prezes Fed twierdził, że nie jest pewien, czy Rezerwa Federalna jest wystarczająco restrykcyjna, i zasugerował, że konieczna jest kolejna podwyżka stóp procentowych. Złoto może być poddane dalszej presji wyprzedaży, gdyż mocny dolar, wyższe realne rentowności obligacji i dobre dane ekonomiczne sugerują potrzebę przedłużenia zaostrzonej polityki pieniężnej.

Uczestnicy rynku czekają aktualnie na dane gospodarcze z USA, które dostarczą wskazówek odnośnie stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

W obecnej sytuacji rynkowej złoto zmierza w kierunku najniższego poziomu z 8 marca w oklice poziomu 1810 dolarów. Cena złota na poziomie 1800 USD powinna być solidnym wsparciem i będzie musiało nastąpić solidne przebicie tego poziomu zanim zmienią się jego fundamentalne perspektywy.

Ostatni mocny spadek ceny złota nie oznacza straty dla polskich inwestorów. Aktualnie cena złota wyrażona w polskich złotych utrzymuje dodatnią stopę zwrotu zyskując w tym roku
3,2% i wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej 8000 zł za uncję. Aktualna cena złota wyrażona w polskich złotych, to 8 243,96 PLN. W tym momencie cena złota wyrażona w polskich
złotych wyprzedziła cenę złota wyrażoną w dolarach amerykańskich. Złoto wyrażone w dolarach od początku 2023 roku wzrosło o 2,9%.


Złoto PLN +3,21% (+256,56 PLN)

Złoto USD +2,89% (+52,62 USD)
 

GoldTrader.pl
Źródło: