Cena złota blisko miesięcznych minimów

Cena złota blisko miesięcznych minimów
Cena złota doszła do poziomu 1630 USD za uncję dobijając prawie do miesięcznych minimów z września. Poprzednie spadki wyhamowały na poziomie około 1620 dolarów za uncję. Aktualne spadki są pochodną rosnących rentowności obligacji amerykańskich oraz silnego dolara. Wszystkie te czynniki powodują, że cena złota zbliża się do wrześniowego dołka. Presję na rynek złota wywierają jastrzębie oczekiwania Fed.

Złoto traciło przez cały dzień zaliczając spadek z poziomu 1655 USD za uncję. Ten mocny spadek wywołany jest wyłącznie przez silny wzrost popytu na dolara amerykańskiego. Dolar zyskuje silnie na wartości ze względu na pogarszające się nastroje na rynkach finansowych oraz po odbiciu rentowności obligacji skarbowych USA. Aktualna rentowność 10-letnich obligacji wzrosła do 4,12%, czyli najwyższego poziomu od czasu kryzysu z 2007 r.

Rynek zakłada dużą podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny. W związku ze spodziewanymi podwyżkami stóp procentowych złoto może osiągnąć nowe minima na poziomie 1615 USD za uncję. Również amerykański bank centralny prawdopodobnie będzie kontynuował agresywne podnoszenie stóp procentowych w celu walki z rosnącą inflacją, rynki wyceniają podwyżkę o 75 punktów bazowych w listopadzie.

W dzisiejszym dniu również inne surowce, jak srebro, platyna czy pallad, straciły sporo na wartości.

Kolejne wsparcie na złocie znajduje się na poziomie 1614 USD. Po przełamaniu kolejnym wsparciem będzie granica 1560 USD za uncję. Aktualnie do zatrzymania trendu spadkowego potrzebne jest przebicie się przez najbliższy opór 1712 USD.

GoldTrader.pl
Źródło: