Złoto w oczekiwaniu na impuls

złoto, dolar
Cena złota nieznacznie rośnie, cały czas pozostając powyżej psychologicznej granicy 2000 USD za uncję. Rezerwa Federalna nie dała pretekstu do kolejnych zwyżek na złocie. Optymizm na rynku złota wygasł po przemówieniu prezesa Fed Jerome Powella dotyczące obniżek stóp procentowych. Brak wiary Fed w szybkie zejście inflacji do poziomu 2% coraz bardziej przekonuje inwestorów, że pierwsza obniżka stóp procentowych w USA odbędzie się najszybciej na majowym posiedzeniu. Po mieszanych danych z gospodarki USA złoto utrzymuje się w wąskim przedziale 2030-2050 dolarów.

Jerome Powell stwierdził, że należy wstrzymać się jeszcze trochę z podwyżkami, zwłaszcza już w marcu, biorąc pod uwagę utrzymującą się wciąż wysoka inflacjęinflację. Rynki oczekują najbliższej podwyżki w maju o 25 punktów bazowych. Inwestorzy spodziewają się również pięciu obniżek stóp procentowych w USA. Perspektywa zbliżających się obniżek stóp procentowych dobrze wróży cenie złota w tym roku.

Ostatnie wskaźniki gospodarcze USA pokazują, że gospodarka Stanów zjednoczonych rozwija się w przyzwoitym tempie. Stopa bezrobocia pozostaje niska, a wzrost liczby miejsc pracy pozostaje umiarkowany. Natomiast inflacja pomimo spadku pozostaje wciąż podwyższona.

Pomimo silniejszego dolara złoto nie spadło poniżej ważnego wsparcia na poziomie 2000 USD i dotarło do wsparcia w okolice 2050 dolarów. Ponadto problemy gospodarcze Chin oraz zagrożenia geopolityczne, to wciąż 2 ważne argumenty żeby ograniczyć spadki.
W miarę zaostrzania się konfliktu pomiędzy Huti a siłami USA rośnie apetyt na złoto jako bezpiecznej przystani. Gwałtowne odbicie dolara zahamowało natomiast wzrosty na żółtym metalu.

Chiny, jako jeden z największych konsumentów złota, wciąż wykazują słabość gospodarczą, a dane gospodarcze nie napawają optymizmem. Ostatnio nastroje pogorszyły się wraz z kolejną niepokojącą informacją z rynku nieruchomości, który znajduje się w głębokim kryzysie.

Jednak wydruki danych za styczeń pokazały utrzymującą się słabość gospodarczą. Opublikowane w środę oficjalne dane indeksowe menedżerów ds. zakupów pokazały, że sektor produkcyjny utrzymuje się w fazie kurczenia się, natomiast opublikowane w czwartek prywatne badanie wskazało na stagnację wzrostu w tym sektorze. Sąd nakazał likwidację dewelopera China Evergrande Group.

Najbliższy kluczowy opór znajduje się na poziomie 2055 dolarów, a następnie 2100 dolarów. Jeśli cena złota nie utrzyma się na obecnym poziomie wówczas należy spodziewać się spadków w okolice najbliższego wsparcia, które znajduje się w okolicy 2023 USD.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +0,53% (+42,72 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD 0,65% (-13,48 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: