Złoto testuje poziom 2000 USD

złoto
W czwartek cena złota otarła się o granicę 2000 USD za uncję dochodząc do poziomu 1993 dolarów. Poziom ten okazał się na tyle silny i na tyle atrakcyjny, że uczestnicy rynku postanowili zrealizować ostatnie zyski sprowadzając ostatecznie złoto poniżej wczorajszego zamknięcia w okolice 1970 USD za uncję. Na rynku wciąż utrzymuje się wzmożony popyt na złoty kruszec, który traktowany jest jako bezpieczna przystań dla pieniędzy inwestorów z całego świata. Głównym czynnikiem, który napędza wzrosty na złocie jest konflikt na Bliskim Wschodzie.

Rynek złota ignoruje nawet takie czynniki jak umocnienie się dolara oraz wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Obawy o konflikt na Bliskim Wschodzie między Izraelem a Hamasem są wciąż aktualne. Ryzyko geopolityczne wciąż jest duże, w szczególności, gdy trwają przygotowania do inwazji lądowej. Rentowności amerykańskich dziesięciolatek ponownie zbliżają się do granicy 5%, jednakże pomimo wzrostów amerykańskich papierów dłużnych, dane gospodarcze z USA pokazują, że aktywność biznesowa jest na całkiem dobrym poziomie, a sprzedaż nowych domów wzrosła we wrześniu o ponad 12%.

Dzisiejsze informacje o wzroście amerykańskiego PKB na poziomie 4,9% w stosunku do prognozy 4,3% mogą wzbudzić niepokój u inwestorów angażujących się na rynku złota. Optymistyczny raport o PKB może skutkować zauważalnym wzrostem rentowności obligacji i dolara amerykańskiego, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych ze strony Fed w pozostałej części 2023 r.

Fed pozostawił otwarte drzwi do co najmniej jeszcze jednej podwyżki w tym roku i zasygnalizował, że stopy pozostaną wyższe przez dłuższy czas w obliczu utrzymującej się inflacji i silnej gospodarki. Scenariusz ten źle wróży dla rynku złota, biorąc pod uwagę, że wyższe stopy procentowe podnoszą koszt inwestycji w kruszec, która w porównaniu do inwestycji w obligacje przynosi realne zyski. Jakakolwiek potencjalna deeskalacja wojny Izrael-Hamas może również potencjalnie zmniejszyć popyt na złoto w bezpiecznej przystani.

Dobre wiadomości gospodarczy przyszły także z Chin, powodując wzrost konsumpcji złota na tamtejszym rynku. W pierwszych trzech kwartałach 2023 r. rynek złota w Chinach urósł 7,32%.

Kolejny poziom na rynku złota znajduje się w okolicy 2050 USD. Jeśli cena złota natomiast nie zdoła przekroczyć psychicznej bariery 2000 dolarów za uncję, wówczas krótkoterminowo można spodziewać się spadku do technicznie ważnego wsparcia znajdującego się na poziomie 1900 USD. Pierwsze istotne wsparcie znajduje się w okolicach 1960 USD.

Od początku roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +5,12% (+409,23 PLN)
Cena złota USD +8,87% (+161,67 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: