Spadek ceny złota poniżej 1900 USD

Sztabki złota
Cena złota zalicza ponownie nowe minima, spadając do najniższego poziomu od marca 2023 roku, pokonując poziom 1890 USD za uncję po nieudanym ataku na poziom 2000 dolarów w lipcu. Dane o inflacji w USA pokazały, że ceny konsumpcyjne w USA umiarkowanie wzrosły w lipcu umacniając oczekiwania, a ​​Rezerwa Federalna zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Złoto początkowo zareagowało wzrostami, jednakże skok rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oraz obawy o recesję w Chinach sprzyjały odbiciu dolara amerykańskiego i spowodowały spadki na złocie.

Rynek złota wciąż pozostaje pod presją wzrostu rentowności obligacji USA, ponieważ rynki nastawiają się, że wyższe stopy procentowe pozostaną na dłużej. To jest zdecydowanie negatywne informacja dla złota, które nie przynosi odsetek ani dywidend. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych rosną, a 10-latki osiągnęły najwyższą rentowność od 15 lat, na poziomie około 4,3%. Widoczny jest również wzrost oprocentowania obligacji USA 2-letnich do 4,93%, a 5-letnich do 4,41%.

Cześć uczestników Rezerwy Federalnej ciągle dostrzega znaczne ryzyko inflacji, co może uzasadniać kolejne podwyżki stóp procentowych. Z tego powodu złoto w pozostaje
w defensywie.

Tymczasem złoto znalazło się przy newralgicznym poziomie 1900 USD za uncję i na chwilę obecną panuje impas. Ani byki ani niedźwiedzie nie są w stanie przeciągnąć liny na swoją stronę. Z punktu widzenia analizy technicznej niedźwiedzie zyskały ogólną krótkoterminową przewagę, a grudniowe ceny kontraktów terminowych na złoto osiągnęły pięciomiesięczne minimum. Umocnienie dolara amerykańskiego również nie służy cenie złota. Wraz ze wzrostem cen dolara spada cena złota. Dopiero wyhamowanie wzrostów na złocie może spowodować, iż nadejdzie kolejna fala wzrostowa, która ponownie może wynieść złoto na poziom 2000 USD za uncję.

GoldTrader.pl
Źródło: