Kurs dolara negatywnie wpływa na cenę złota

Dolar, złoto
Cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich od swoich ostatnich szczytów z 27 października spadła z poziomu 2007 USD za uncję w okolice 1970 USD. W tym samym czasie cena złota wyrażona w polskich złotych pogłębia konsekwentnie coraz niższe wyceny. 27 października cena złota wyrażona w polskich złotych osiągnęła poziom 8479 zł za uncję. Aktualna wycena oscyluje wokół 7920 zł. Ten spektakularny spadek złoto zawdzięcza sile złotego.

Ostatnie dane gospodarcze z rynku amerykańskiego spowodowały prawdziwy wodospad na dolarze. Amerykańska waluta osłabia się do większości światowych walut w tym do polskiego złotego. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dolar stracił do złotówki około 25 groszy. W wyniku umocnienia się złotego, cena złota wyrażona w polskich złotych jest już 0,6% na minusie od początku roku. Większe powody do zadowolenia ma inwestorzy, którzy kupują złoto za dolary amerykańskie. Cena złota wyrażona w dolarach wzrosła od początku roku o 8,62%.  

W ostatnich dniach szczególne znaczenie miały dane o inflacji z rynku amerykańskiego. Inflacja okazała się niższa od spodziewanej, co spowodowało euforię na rynkach finansowych. Efektem tego były ogromne wzrosty na giełdach oraz osłabienie się dolara amerykańskiego. Inwestorzy zinterpretowali te wyniki jak znak zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Rynki wydają się patrzeć bardzo optymistycznie w przyszłość, ponieważ złagodzenie presji cenowej w amerykańskiej gospodarce zwiększa popyt na metale szlachetne.

Spadająca inflacja nie uśpiła jednak czujności Fed. Prezes Fed Jerome Powell ponownie zasygnalizował gotowość do ponownej podwyżki stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba Inflacja w dalszym ciągu utrzymuje się znacznie powyżej rocznego celu Fed na poziomie 2%. Zdecydowana postrawa Fed ograniczna potencjalne dalsze wzrosty ceny złota, a przebicie poziomu 2000 USD za uncję może być już bardzo trudne w tym roku.

Również ostatnie spotkanie USA a Chinami, które odbyło się w San Francisco pomiędzy prezydentami Xi Jinping i Joe Biden wzmocniło nieznacznie złoto. Spotkanie to przyniosło pewną poprawę w stosunkach chińsko-amerykańskich. Ponadto końcówka roku może okazać się bardzo atrakcyjna dla posiadaczy akcji ze względu na w Rajd Świętego Mikołaja. Inwestorzy skupią się na kupnie akcji zamiast inwestować w złoto.

Z punktu widzenia techniki złoto ma krótkoterminowym wsparciem na poziomie 1935 dolarów, natomiast ważny psychologicznie opór niezmiennie znajduje się na poziomie 2000 dolarów.

Od początku roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN -0,60% (-47,62 PLN)
Cena złota USD +8,62% (+157,11 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: