Cena złota najwyżej od dwóch tygodni

Złoto
Cena złota, wspierana przez słabego dolara i spadające rentowności obligacji amerykańskich, zaliczyła silny wzrost z poziomu 1810 USD do 1890 dolarów za uncję. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych spadły z najwyższych poziomów od 2007 roku, co spowodowało, iż ważny poziom 1800 USD za uncję został obroniony. Kolejnym impulsem pro-wzrostowym jest rozwijający się konflikt na Bliskim Wschodzie i wojnie między Izraelem a Hamasem. Na dzisiaj nikt nie wie jak potoczą się losy nowej wojny i ile państw będzie w nich uczestniczyć.

Jeśli konflikt rozleje się na kolejne państwa wówczas złoto kolejny raz może testować tegoroczne szczyty. Aktualnie wydaje się, że rynki skoncentrowane są na przekazie płynącym z Rezerwy Federalnej. Rynki finansowe oczekują, iż Fed utrzyma restrykcyjną politykę pieniężną w najbliższej przyszłości i jeśli się okaże, że stopy procentowe osiągnęły najwyższy poziom, to złoto może ponownie przebić poziom 1900 USD za uncję. To rosnące rentowności obligacji skarbowych skłoniły Fed do utrzymania stóp procentowych na stałym poziomie. Oczekuje się, że wyższe rentowności obligacji spowalniają tempo wydatków i inwestycji.

Uwaga inwestorów skupia się teraz na raporcie dotyczącym wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA. Jeśli wskaźnik będzie wyższy niż oczekiwano wówczas może się pojawić presja na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA.

Cena złota ciągle jest wspierana przez banki centralne. Dane z początku września pokazują, że popyt na złoto jaki generują banki centralne pozostaje wysoki. Na rynku aktywne są Chiny, Indie oraz Narodowy Bank Polski. We wrześniu NBP zwiększył on swoje rezerwy złota o 19 ton, zwiększając całkowite zasoby złota do 330 ton.

Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się wzrostu ceny złota jest szybszy spadek inflacji i słabszy wzrost gospodarczy w USA. Jeśli spełni się ten scenariusz wówczas można się spodziewać szybszych i silniejszych obniżek stóp procentowych w USA, co powinno przełożyć się na korzystną wycenę tego kruszcu dla jego posiadaczy. Do tego czasu złoto może oscylować pomiędzy 1800 a 190 dolarów za uncję.

Od początku roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +0,86% (+68,43 PLN)
Cena złota USD +2,51% (+45,82 USD)
 

GoldTrader.pl
Źródło: