Cena złota na rekordowych poziomach

Złoto, cena złota
swój najwyższy poziom w historii osiągając cenę 2075 dolarów za uncję. Tym samym, złoto pokonało poprzedni rekord w roku 2020, który wynosił 2072,49 dolarów za uncję. W poniedziałek 4 grudnia złoto zaczęło dzień od kontynuacji rajdu osiągając ponownie najwyższy poziom w historii 2144.83 USD. Jednakże końcówka dnia nie była już tak pomyślna dla posiadaczy złota i ostatecznie cena spadła poniżej poziomu z piątku zamykając dzień na poziomie 2020,67 dolarów za uncję.

Spadek rentowności amerykańskich obligacji do najniższego poziomu od 12 tygodni oraz osłabiający się dolar mogą sugerować, że złoto do końca roku jeszcze raz spróbuje przetestować rekordowe poziomy.

Przebicie historycznych poziomów na złocie wynikało z wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a ​​Powella. Z jego przekazu wynikało, że amerykański bank centralny zakończył zacieśnianie polityki pieniężnej i może obniżyć stopy procentowe od marca. Łagodna inflacja oraz dobre dane z rynku pracy połączone z wysokim wzrostem gospodarczym powodują, że Fed z wielkim prawdopodobieństwem obniży koszty finansowania, które są najwyższe od ponad 20 lat.

Jeśli w przyszłym roku utrzyma się niepewność polityczna, słaby dolar oraz możliwe obniżki stóp procentowych w USA, wówczas złoto powinno utrzymać się ponad poziom 2000 USD za uncję. W szczególności obniżki stóp procentowych będą miały znaczący wpływ na rynek złota. NIższe stopy powinny osłabić dolara amerykańskiego. Słabszy dolar sprawi, że złoto będzie bardziej atrakcyjne dla dla międzynarodowych nabywców, zwiększając popyt. Wyższe stopy procentowe, natomiast szkodzą popytowi na złoto, które nie przynosi żadnych odsetek.

Na rynku złota rolę głównego hamulcowego mogą odgrywać Chiny. Perspektywy gospodarcze Chin nie wyglądają najlepiej co z pewnością osłabi popyt na rynku surowców. Dowodem na to jest ostatnia decyzja agencji ratingowej Moody's, która obniżyła perspektywę ratingu kredytowego Chin do negatywnej. Decyzja ta wynika z obaw o wzrost gospodarczy i kryzysu na rynku nieruchomości. Decyzja ta może mieć negatywny wpływ na cenę złota, gdyż Chiny są głównym konsumentem złota na świecie

Z dugiej strony banki centralne to główni  gracze, którzy napędzają popyt. Dobrym przykładem jest polski bank centralny kupił w ostatnich latach około 300 ton złota. Ostatnio prezes NBP stwierdził, że chce zwiększyć rezerwy w złocie do 20% w stosunku do całości posiadanych rezerw.

Inwestorzy będą teraz wyczekiwać na dane o zatrudnieniu i bezrobociu w USA. Kolejną ważną informacją z gospodarki będzie bilans handlowy Chin za listopad.

Od początku 2023 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +2,11% (+168,89 PLN)
Cena złota USD +11,24% (+205,04 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: