Banki centralne skupują złoto

Złoto
Popyt banków centralnych na złoto znacznie wzrósł w pierwszej połowie roku. Zainteresowanie złotem rośnie również wśród inwestorów.

Banki centralne Tajlandii, Węgier i Brazylii znacznie wzmocniły swoje zasoby złota w pierwszej połowie roku. Tajski bank centralny kupił około 90 ton złota tylko w kwietniu i maju, według danych opublikowanych niedawno przez Światową Radę Złota.

Są to największe zakupy złota w kraju w miesięcznych statystykach Światowej Rady Złota, które sięgają 2002 roku. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy tajski bank centralny zwiększył swoje zasoby złota o 80 procent. Tajlandia była ostatnio aktywna na rynku metali szlachetnych pod koniec 2011 roku.

Brazylia również kupowała złoto na dużą skalę: w maju bank centralny kupił prawie dwanaście ton, w czerwcu kolejne 42 tony. To także największy zakup Brazylii w statystykach stowarzyszenia branżowego.

Poza Brazylią i Tajlandią również Węgry zaopatrzyły się w złoto w pierwszej połowie roku. Węgierski bank centralny zamówił 63 tony w marcu 2021 r. – również rekordowy zakup. Razem te trzy kraje były odpowiedzialne za wzrost popytu banków centralnych na złoto o ponad 200 proc. w drugim kwartale 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Zakupy złota mają miejsce w czasie, gdy wiele walut rynków wschodzących znajduje się pod presją. Bat tajski i brazylijski real należą do walut, które w ostatnich miesiącach odnotowały największe straty w stosunku do dolara amerykańskiego.

Kraje wschodzące zabezpieczają swoje rezerwy walutowe 

Oba kraje bardzo ucierpiały na skutek kryzysu związanego z koronawirusem. Większość turystyki w Tajlandii działa z ograniczeniami. Wirus szybko rozprzestrzenił się w Brazylii, ponieważ prezydent Jair Bolsonaro zrezygnował ze skutecznych środków zapobiegawczych w czasie pandemii.

Pandemia po raz kolejny pokazała, że ​​złoto pozostało stosunkowo stabilne i pomaga zdywersyfikować rezerwy walutowe.

Więcej pieniędzy napływa do ETF-ów na złoto

W międzyczasie powróciło również zainteresowanie inwestorów finansowych złotem. Podczas gdy fundusze indeksów złota, z których korzysta wielu profesjonalnych inwestorów, odnotowały większe odpływy gotówki w pierwszym kwartale, aktywa zarządzane przez złote ETF-y ponownie rosły od maja. Przyczyną zmiany nastrojów jest strach przed wzrostem stóp procentowych, który ciążył na cenie złota na wiosnę, a został zastąpiony przez nowe obawy o inflację.

Niektórzy analitycy ostrzegają, że ​​nadzieje, iż złoto ochroni przed inflacją mogą być przesadzone. Istnieje niewiele historycznych dowodów na to, że złoto zapewnia skuteczną ochronę przed wzrostem cen konsumpcyjnych. W obecnych warunkach rosnącej inflacji i szybko rozwijającej się światowej gospodarki lepszym rozwiązaniem są towary cykliczne, takie jak ropa i miedź.

GoldTrader.pl
Źródło: