Gwałtowny spadek ceny złota po danych o inflacji w USA

złoto, dolar
Cena złota przebiła w środę kluczowe wsparcie na poziomie 2000 dolarów za uncję dochodząc do poziomu 1990 USD. Dane o inflacji cen towarów i usług konsumenckich w USA pokazały, że inflacja w USA wciąż nie odpuszcza, a styczniowy odczyt okazał się wyższy niż oczekiwały rynki. Dane te pokazują, że Fed powstrzyma się przed obniżkami stóp procentowych w USA, ze względu na fakt, iż inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Inwestorzy nie powiedzieli jednak ostatniego słowa. Być może spadek ceny złota poniżej psychologicznej granicy rozpocznie nowy trend wzrostowy.

Rynki zareagowały dość nerwowo i jednoznacznie po danych o inflacji. Wzrost rentowności obligacji skarbowych, a rentowności obligacji 2-letnich przekroczyły 4,6%, co zwiększyło presję na ceny złota. W czwartek złoto powróciło ponad poziom 2000 dolarów, co może sugerować, iż ostatni spadek został wykorzystany do większych zakupów. Jeśli chodzi o polskich inwestorów, to nie odczuli oni tak bardzo ostatnich spadków. Równocześnie ze spadkiem na rynku złota, polski złoty również uległ mocnemu osłabieniu w stosunku do dolarach amerykańskiego, niwelując ostatnie spadki. Uchroniło to polskich inwestorów przed większymi stratami, a tym samym złoto nie spadło poniżej poziomu 8000 zł za uncję.

Inwestorzy pogodzili się już z decyzją, o tym iż najbliższa podwyżka stóp procentowych będzie odsunięta w czasie ponieważ rynki wyceniają obniżki na marcowym posiedzeniu już tylko na 14%. Najbliższa prawdopodobna podwyżka spodziewana jest w maju i szacowna jest na 60%. Chyba że kolejne dane ponownie będą zaskoczeniem.

Dane o wysokiej inflacji mają negatywny wpływ na wycenę złota. Ze względu na wysoką inflację zwiększa się prawdopodobieństw, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas. Zwiększa to koszt utrzymywania złota, które jest nierentowne w przeciwieństwie do obligacji skarbowych.

Dane z gospodarki USA wciąż są bardzo pozytywne. Silny popyt na pracę oraz poprawa sytuacji gospodarczej pomimo rosnących stóp procentowych, skłaniają Fed do wyczekiwania na kolejne dane aby zapewnić stabilność cen przed oczekiwanym cyklem obniżek.
Tylko mocne dowody na spowolnienie gospodarki oraz utrzymująca się tendencja spadkowa inflacji mogą wpłynąć na wzrost ceny złota. Są to istotne wskaźniki dla inwestorów, którzy szukają schronienia w bezpiecznych aktywach w okresie niepewności gospodarczej.

Cena złota aktualnie konsoliduje się w wąskim przedziale w okolicy 2000 dolarów za uncję. Najbliższe dni pokażą, czy ostatnie spadki to to tylko początek większego trendu, czy też inwestorzy po prostu wykorzystali okazję do tanich zakupów.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN -0,50% (-40,50 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD -2,84% (-58,62 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: