Chwila prawdy dla złota

Chwila prawdy dla złota
Rosnące rentowności amerykańskich obligacji sprowadziły cenę złota na nowe minima. Złoto dotarło do kluczowego wsparcia w okolice 1800 USD za uncję. Amerykańskie obligacje są w obecnej chwili wielką konkurencją dla złota ze względu na rentowności najwyższe od 16 lat. Złoto natomiast kontynuuje słabą passę, spadając ósmą sesję z rzędu. Złoto wyrażone w dolarach amerykańskich wciąż traci na wartości ze względu na wzrost długoterminowych stóp procentowych w USA.

Spadek ceny złota pogłębia się po wybiciu poniżej minimów z czerwca i sierpnia 2023 roku na poziomie około 1885 dolarów za uncję. To jest kluczowy moment dla złota, gdyż w przypadku nieudanej obrony na poziomie 1815 USD, jest prawdopodobieństwo dalszych spadków w kierunku lutowych minimów, które znajdują się na poziomie 1805 dolarów, co oznacza zniesienie 61,8% od września 2022 roku i może to być ważna strefa wsparcia. Będzie to prawdziwa chwila prawdy dla złota. Przełamanie tak ważnej linii wsparcia może doprowadzić do osunięcia się ceny złota w okolice kolejnego istotnego wsparcia na poziomie 1700 USD za uncję, a następnie do poziomu 1650 dolarów.

Inwestorzy skupiają się teraz na najbliższych danych z gospodarki USA. Rynki wyczekują informacji dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA. W piątek 6 października dane te zostaną opublikowane. Konsensus zakłada, iż amerykańscy pracodawcy utworzyli w zeszłym miesiącu 170 000 miejsc pracy, stopa bezrobocia spadła do 3,7% z poprzedniego poziomu 3,8%

Rosnące rentowności i dolar całkowicie wymazały tegoroczne wzrosty na złocie. Na chwilę obecną cena złota wyrażona w polskich złotych oraz w dolarach amerykańskich przedstawia następujące wartości:
Cena złota PLN: -0,57% (-45,41 PLN)
Cena złota: USD -0,42% (-7,58 USD)

Tak więc inwestorzy, zarówno kupujący złoto za dolary jak i złotówki są już na minusie od początku roku. W porównaniu do rentowności obligacji, inwestycja w złoto w roku 2023 wygląda na kiepską inwestycję.

GoldTrader.pl
Źródło: