Cena złota wciąż bez zmian. Inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje Fed

złoto
Cena złota podlega wciąż niewielkim wahaniom, a inwestorzy nie podjęli jeszcze ostatecznych decyzji o kupnie lub sprzedaży. Jastrzębie wystąpienie prezesa Fed oraz prawdopodobne odroczone w czasie podwyżki stóp procentowych ma negatywny wpływ na kupujących. Jedynie spadek rentowności obligacji amerykańskich powoduje osłabienie dolara, co stanowi wsparcie oraz ogranicza spadki na rynku złota. Notowania metalu wahają się w przedziale od 2000 do 2050 dolarów. Dodatkowo jedna z czołowych mennic ogłosiła wyniki słabe wyniki sprzedaży złotych monet oraz sztabek.

Australijska mennica Perth Mint, która znajduje się w światowej czołówce prestiżowych emitentów sztabek i monet bulionowych, przedstawiła swoje wyniki sprzedaży. Wydaje się, że nabywcy indywidualni przestali akceptować wysokie ceny złotego kruszcu. Sprzedaż mennicy Perth Mint spadła do najniższego poziomu od prawie czterech lat. Winą jest ograniczenie popytu na kluczowych rynkach. Sprzedaż złotych monet i sztabek w styczniu 2024 roku była aż o 62% niższa w porównaniu ze styczniem 2023 roku, a tym samym sprzedaż spadła do najniższego poziomu od lutego 2020 roku. Z kolei całkiem dobrze ma się sytuacja na rynku srebra. Sprzedaż srebra w mennicy Perth Mint była najwyższa od 4 miesięcy.

Pomimo rekordowego roku 2023, styczeń 2024 okazał się mało łaskawy dla posiadaczy złota. Istotnym czynnikiem wpływającymi na styczniowe wyniki złota były odpływy kapitału z funduszy ETF. Do tego doszedł niekorzystny wpływ wyższych rentowności obligacji skarbowych i dolara amerykańskiego, ze względu na siłę amerykańskiej gospodarki, co oddaliło marcowe obniżki stóp procentowych w USA. W związku z wyczekiwanymi przez rynki danymi o inflacji i bezrobociu, można się będzie spodziewać odbicia rentowności amerykańskich obligacji, co może negatywnie wpłynąć na cenę złota.

Wciąż należy pamiętać, że druga gospodarka świata stoi w obliczu trudności gospodarczych. Chiny podały, że w styczniu wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich spadł bardziej niż oczekiwano o 0,8% rok do roku. Jest to największy spadek od 2009 roku i czwarty miesiąc z rzędu. Słabe dane gospodarcze, które napływają z Chin, w tym deflacja, może dosyć mocno zaważyć na surowcach, które są nierozłączną częścią procesów zachodzących w gospodarce.

Wyczekiwanie rynku jest wielką niewiadomą, co do kierunku w jakim podąży rynek. Dane z rynku amerykańskiego pokazują, że Fed nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie obniżki stóp procentowych. Fed będzie zwlekać z obniżkami do czasu, gdy będzie mieć większą pewność, że inflacja zmierza do celu 2%.

Zmieniły się również oczekiwania inwestorów w stosunku do oczekiwanych cięć stóp procentowych. Poprzednie prognozy mówiły o sześciu obniżkach w sumie o 150 punktów bazowych. Aktualnie rynki oczekują już tylko 4 obniżek w 2024 roku, w sumie o 100 punktów bazowych.

Od początku 2024 roku cena złota kształtuje się następująco:
Cena złota PLN +0,50% (+40,62 PLN)​​​​​​​
Cena złota USD -1,55% (-31,96 USD)

GoldTrader.pl
Źródło: