Jak zacząć inwestować w złoto
Inwestycja w złoto - dlaczego warto?
Doradcy inwestycyjni zawsze wskazują na złoto jako jeden z najlepszych sposobów ulokowania swojego kapitału. Na zakup tego kruszcu decyduje się ogromna liczba zarówno początkujących jak i doświadczonych inwestorów. Jest to oczywiście związane z tym, iż złoto nazywa się tzw. bezpieczną przystanią, co jest niesamowicie ważne zwłaszcza w niepewnych czasach, kiedy często dochodzi do kryzysów ekonomicznych w różnych częściach świata. Inwestując w złoto można bardzo efektywnie zabezpieczyć swoje środki.
Jednym z najważniejszych wyróżników złota jest fakt, iż jest to jeden z najstabilniejszych aktywów. Chodzi o to, iż wartość złota podlega znacznie mniejszym wahaniom w porównaniu z akcjami bądź obligacjami. W czasach niepewności oraz zawirowań na rynku złoto zyskuje na wartości w związku z rosnącym popytem, co stanowi dodatkowy element wskazujący na to, iż zakup sztabek złota to naprawdę doskonały pomysł.
Inwestowanie w złoto to także jeden z najlepszych sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jak wiadomo, dobry portfel inwestycyjny to taki, w którym znajduje się jak największa liczba różnorodnych aktywów, np. akcji, obligacji, kryptowalut itd. Złoto ma jednak tę zaletę, iż jest znacznie mniej ryzykownym wyborem w porównaniu z innymi opcjami. Warto mieć na uwadze, że w czasie gdy kryptowaluty bądź akcje będą przynosić straty, posiadając złoto pozwala zabezpieczyć się na ten gorszy okres.
Od czego zależy cena złota?
Cena złota uzależniona jest od kilku czynników. Chodzi tutaj o następujące elementy:
-
Inflacja. W przypadku, gdy inflacja rośnie, wówczas cena złota najczęściej także wzrasta. Czasy kryzysów gospodarczych są zatem najlepszym momentem na zaopatrzenie się w ten kruszec.
-
Kurs dolara. Złoto wycenia się w dolarach, w związku z czym zmiany kursu tej waluty mają mocne wpływ na jego ostateczną cenę.
-
Sytuacja gospodarcza na świecie. W czasach rozmaitych kryzysów gospodarczych w większości przypadków następuje znaczący wzrost ceny złota.
-
Popyt i podaż. Wzrost podaży związany chociażby ze zwiększonym wydobyciem może skutkować obniżeniem ceny, zaś spadek popytu prowadzić będzie do obniżenia cen.
-
Wysokość stóp procentowych określanych przez banki centralne poszczególnych krajów. Jeśli stopy procentowe spadają, ceny złota rosną. Z kolei gdy obserwowany jest wzrost stóp procentowych, wówczas ceny złota będą spadać.
-
Inwestycje w fundusze ETF. Fundusze ETF powiązane ze złotem mają ogromne znaczenie na rynku złota. Odpływ kapitału z ETF-ów zazwyczaj skutkuje spadkiem popytu na złoto i jego wyprzedażą w niższej cenie. Z kolei napływ kapitału do ETF-ów prowadzi do podniesienia popytu i wzrostu jego ceny.
Próby złota - co to oznacza?
Próbę złota wyraża się w promilach bądź karatach. Rozróżnienie jest następujące:
-
Karaty. Skalę karatową stosuje się przede wszystkim w biżuterii. Określa ona maksymalną czystość złota jako 24 karaty. Jest to jednoznaczne z tym, iż 24-karatowe złoto jest najczystsze. Z kolei złoto 18-karatowe cechuje 75-procentowa zawartość czystego złota.
-
Promile/próby. Dla przykładu: próba 999 oznacza, że dana sztabka ma 99,9 proc. czystego złota, zaś gdy stop zawiera 50 proc. czystego złota, określa się go próbą 500.
Jak zacząć inwestycję w złoto?
Aby myśleć o rozpoczęciu inwestycji w złoto, w pierwszej kolejności należy sprecyzować budżet, jaki się posiada. Ilość dostępnego kapitału ma niesamowicie istotne znaczenie, jednak nie trzeba się obawiać, ponieważ w złoto można inwestować nawet posiadając niewielkie kwoty wynoszące zaledwie kilkaset złotych.
Osoby początkujące powinny też poznać różnice pomiędzy złotem inwestycyjnym a złotem wykorzystywanym w innych celach, na przykład w przemyśle, jubilerstwie bądź numizmatyce. Jak wskazuje art. 121 ustawy o podatku od towarów i usług, złoto inwestycyjne to takie, które wyróżnia się wysokim poziomem zawartości złota w stopie. Chodzi o to, iż takie złoto prawie w 100 procentach składa się z czystego kruszcu.
Miano złota inwestycyjnego posiadają:
-
Sztabki o próbie 999,9 (24-karatowe). Mianem tym określa się sztabki posiadające w swoim składzie aż 99,99 proc. czystego złota. Są one uznawane za najczystsze oraz najcenniejsze, zwłaszcza dla inwestorów stawiających na posiadanie złota w perspektywie długoterminowej. Przed podjęciem decyzji o zakupie takich sztabek trzeba jednak mieć na uwadze, że są one wyjątkowo miękkie oraz podatne na zarysowania, dlatego w sposób szczególny trzeba dbać o ich właściwe zabezpieczenie przed uszkodzeniem.
-
Sztabki o próbie 950 (22-karatowe). Są to sztabki w 95 proc. składające się z czystego złota, pozostałe 5 pro. to domieszki miedzi bądź srebra. Obecność niewielkiej ilości domieszek powoduje, że są one bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia w porównaniu ze sztabkami o wyższej próbie, dlatego ich przechowywanie przysparza znacznie mniej kłopotów.
Gdzie kupić złoto?
Złoto w fizycznej formie, na przykład sztabek, najlepiej jest kupować w renomowanych instytucjach cieszących się zaufaniem. Mowa tutaj o instytucjach bankowych bądź mennicach. Tego typu podmioty zapewniają klientom certyfikaty autentyczności, dzięki czemu zyskuje się stuprocentową pewność, iż zakupiony kruszec rzeczywiście wyróżnia się zawartością złota na wskazanym poziomie.