Jak zabezpieczyć się finansowo w trudnych i niepewnych czasach — Złoto, srebro a może twarda waluta

Złoto |
Jak zabezpieczyć się finansowo w trudnych i niepewnych czasach — Złoto, srebro a może twarda waluta
Zabezpieczenie finansowe w obecnych trudnych czasach to bardzo ważny element, na który uwagę zwraca coraz więcej osób. Zabezpieczenie powinniśmy jednak tworzyć w przemyślany sposób – taki, aby dawało nam jak największą gwarancję bezpieczeństwa i było poręczne w używaniu. W tym tekście poruszamy wszystkie kwestie związane z budowaniem bezpieczeństwa finansowego w obecnych czasach. Podpowiadamy też dlaczego należy się zabezpieczać, a także jak możemy to zrobić i jakich sposobów unikać.

Dlaczego należy się zabezpieczać finansowo?

Zabezpieczenie finansowe każdej dorosłej osoby czy rodziny to przede wszystkim niezależność. Nigdy tak naprawdę do końca nie wiemy, co przyniesie przyszłość, a mogą być to najróżniejsze scenariusze. Po takich chwilach przeważnie możemy liczyć jedynie na siebie — bez względu czy będzie to długofalowy kryzys, nagły wzrost cen, czy brak dostępu do niektórych środków płatniczych.

Samodzielnie, dbając o naszą niezależność finansową, dbamy o nasze pełne bezpieczeństwo. To właśnie dzięki pieniądzom i innym jego formom możemy załatwić wiele spraw od zakupów po leczenie a na wysokim poziomie życia skończywszy. W trudnych momentach przeważnie państwo, czy nawet firmy prywatne mogą nie wywiązywać się ze swoich obowiązków, pozostawiając nas samemu sobie. Powinniśmy zatem być niezależni i móc zareagować na każde negatywne ekonomicznie wydarzenie.

Zapewniając sobie odpowiednie zabezpieczenie finansowe, przede wszystkim będziemy mogli utrzymać naszą płynność finansową, a także kupować najpotrzebniejsze rzeczy. Będziemy mogli również szybko reagować na ewentualny kryzys finansowy, a także będziemy mieli do dyspozycji t możliwości, których mnie będą miały inne osoby np. możliwość wyjazdu za granicę. Posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego to również wyższy komfort psychiczny, który wpływa na jakość naszego życia. Jeśli wiemy, iż jesteśmy zabezpieczeni i finansowo przygotowani na każdą ewentualność, możemy bardziej skupić się na innych obowiązkach i żyć dużo spokojniej.

Dywersyfikacja

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas budowania własnego zabezpieczenia finansowego na trudne czasy jest dywersyfikacja. Jest o podzielenie naszego zabezpieczenia finansowego na wiele małych części, które będą od siebie niezależne. Ma to na celu zwiększyć bezpieczeństwo finansowe i niezależność, gdy jeden z naszych filarów zabezpieczeń się złamie. W takiej sytuacji będziemy mieli do dyspozycji jeszcze wiele innych form oszczędności i zabezpieczeń, z których będziemy mogli skorzystać, a sytuacja taka nie doprowadzi nas do trudnego położenia.

Dywersyfikując więc metody budowania naszego zabezpieczenia finansowego, powinniśmy wziąć pod uwagę przynajmniej dwa różne typy zabezpieczenia. Ich będzie im więcej tym stabilniejsza nasza sytuacja finansowa i większe zabezpieczenie.

Waluty

Naturalnym sposobem naszego zabezpieczenia finansowego, z którego możemy skorzystać jest zaopatrzenie się w różne waluty. Ruch taki jest bardzo racjonalny, ale przede wszystkim praktyczny. To w razie kryzysu najpopularniejsze waluty takie jak dolar, euro, funt brytyjski, czy frank szwajcarski są najmniej podatne na wahania się kursów, a także są najbardziej stabilne. Będą one również zawsze akceptowane bez względu na sytuację ekonomiczną. Jest to bardzo ważne, szczególnie gdy będziemy chcieli wyjechać za granicę. Płatność w takich walutach będzie również dużo łatwiejsza, jeśli na rynku będzie brakowało pewnych produktów lub usług.

Dużym plusem tego sposobu zabezpieczenia się jest również szeroki i łatwy dostęp. Waluty bardzo prosto wymienimy zarówno w kantorach elektronicznych, jak i naziemnych, a także w bankach. Możemy zrobić to prosto oraz anonimowo. Również samo przechowywanie obcych walut jest obecnie bardzo łatwe. Możemy robić to na naszych kontach bankowych, a także fizycznie w naszym domu. Nie musimy specjalnie przechowywać środków, a także ich obsługiwać czy spieniężać.

Złoto i srebro

Dobrym sposobem na budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego jest również zakup metali szlachetnych. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć złoto i srebro. Do mniej popularnych należą z kolei np. platyna czy miedź.

Metale szlachetne możemy kupować zarówno w formie sztabek już nawet pół gramowych zapakowanych w specjalne blistry. Możemy kupować również te metale w formie monet uncjowych lub o mniejszej i większej masie. Są to typowo inwestycyjne monety bulionowe z takim właśnie przeznaczeniem. Pewnego rodzaju alternatywą jest kupowanie monet kolekcjonerskich obiegowych o wysokiej zawartości złota lub srebra. Jeśli posiadamy dużo środków, warto wykorzystać również i tę możliwość, aby zakupić więcej złota po niższej cenie. Należy jednak pamiętać, iż możemy mieć trudności ze sprzedażą tego typu monet, a więc nie powinny one stanowić podstawy naszego zabezpieczenia finansowego. Niezależnie od typu kupowanego kruszcu powinniśmy robić to jedynie w legalnych, a także wiarygodnych miejscach. Kupowanie dużej ilości metali szlachetnych od osób prywatnych, czy od małych nierenomowanych firm może zakończyć się utratą pieniędzy. Są to na tyle wartościowe przedmioty i są bardzo często podrabiane. Kupując w oficjalnych mennicach czy największych globalnych lub ogólnopolskich sklepach internetowych, które są transparentne ograniczamy takie ryzyko do minimum.

Biżuteria, antyki, rzeczy wartościowe

Część naszego zabezpieczenia finansowego na przyszłość mogą również stanowić przedmioty wysokowartościowe. Będziemy zaliczyli do nich zarówno biżuterię, ale także antyki, obrazy czy przedmioty kolekcjonerskie. Będą one ciekawą alternatywą dla gotówki czy metali szlachetnych, gdyż mogą zyskiwać bardzo szybko na wartości. Jest to ważny czynnik szczególnie w sytuacji, kiedy dysponujemy sporymi środkami, a zabezpieczenie finansowe planujemy na przestrzeni kilkunastu lat. Chcąc wybrać taką metodę zabezpieczenia finansowego, warto wybierać przedmioty o jak najmniejszych gabarytach i o jak największych wartościach. Ułatwi to znacznie przechowywanie, gdyż tego typu przedmioty nie są przeważnie wymagające w magazynowaniu, tak jak np. obrazy czy wina. Jeśli zatem myślimy o zabezpieczeniu finansowym, które ma za zadanie zwiększyć naszą majętność, a nie być dostępnym od ręki, będzie to dobry wybór.

Jakich sposobów unikać

Jeśli mówimy już o budowaniu zabezpieczenia finansowego w trudnych czasach, warto podać również sposoby, jakich należy unikać i które raczej nie przyczyniają się do zwiększenia naszej niezależności finansowej. Przede wszystkim są to kryptowaluty. Są one coraz modniejsze i coraz częściej polecane przez pseudo inwestorów, czy osoby ze skłonnościami do dużego ryzyka. Choć są one już wszechobecne i łatwo dostępne, cechują się wysokim ryzykiem utraty nawet całej wartości z dnia na dzień. Nigdy nie mamy pewności, kto i z jakiego powodu wpływa na rynek, a także jakie są aktualne czynniki wpływające na kryptowaluty. Inwestycje tego typu możemy stosować jedynie przy spisaniu na straty środków jakie chcemy przeznaczyć na kryptowaluty. Może być to alternatywa dla weekendowego wyjazdu, ale nie powinna ona stanowić nawet części naszego portfela bezpieczeństwa.

Kontrakty terminowe, akcje czy fundusze inwestycyjne to kolejny typ instrumentów finansowych, których powinniśmy unikać, jeśli chcemy zbudować nasze bezpieczeństwo finansowe. Nie są one złe same w sobie tak jak kryptowaluty, ale nie dają nam pewności i elastyczności finansowej. W razie trudnych sytuacji nie będziemy samodzielnie w pełni dysponowali naszym majątkiem, jeśli przeznaczymy go na takie rozwiązania. Często nawet odzyskanie środków z banku, który upadł może potrwać kilkanaście tygodni, co przy kryzysowej sytuacji nie jest komfortowe. Opcją, na jaką należy szczególnie uważać są indeksy giełdowe związane z metalami szlachetnymi, czy zalecenia depozytu kruszcowego. W tej opcji wykupujemy jedynie przechowywanie np. złota lub srebra w magazynie i jedynie teoretycznie jesteśmy jego właścicielami. W praktyce nie sprawujemy nad nim bezpośrednio władzy, a więc nie pomaga nam to w byciu niezależnym finansowo.

Rzeczą, którą również nie powinniśmy robić, chcąc zbudować zabezpieczenie finansowe na przyszłość jest podejmowanie pochopnych decyzji pod wpływem impulsu konkretnego wydarzenia. Bardzo często w obecnych czasach mamy do czynienia z trudnymi czy niepokojącymi sytuacjami, takimi jak np. COVID czy wybuch wojny na Ukrainie. W takich momentach wielu ludzi podejmuje decyzję pod wpływem impulsu, wypłacając wszystkie środki z bankomatów czy inwestując wszystkie środki w instrumenty finansowe. Z pewnością nie jest to dobre posunięcie. Obecnie nie mamy i najpewniej nigdy nie będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której będziemy musieli działać bardzo szybko. Nasze zabezpieczenie finansowe ma zatem charakter długoterminowy. Nie powinniśmy więc poddawać się emocjom, a najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie konkretnego planu budowania niezależności finansowej i regularne jego wykonywanie niezależnie od zmieniającej się sytuacji na świecie.

Jak budować portfel zabezpieczenia finansowego

Budując portfel naszego zabezpieczenia finansowego, przede wszystkim powinniśmy robić to indywidualnie. Choć istnieje kilka ogólnych wskazówek, jak powinniśmy to robić, dla każdej osoby budowanie bezpieczeństwa finansowego będzie wyglądało nieco inaczej. Przede wszystkim powinniśmy zdecydować i określić, jaką sumę będziemy przeznaczali na ten cel. Jeśli będą to małe sumy należy skupić się na jednym lub dwóch alternatywnych sposobach zabezpieczenia się oprócz posiadania polskich złotówek. Powinniśmy budować naszą niezależność finansową w taki sposób, aby móc w innej walucie lub wolumenie finansowym sfinansować np. podróż za granicę lub większy wydatek. Zakupienie kilkunastu mniejszych sum różnych walut z pewnością utrudni nam posługiwanie się nimi.

Jeśli z kolei posiadamy duże środki, powinniśmy naturalnie rozszerzać nasz portfel zabezpieczenia finansowego. Dobrym pomysłem jest określenie sumy, która pozwoli przeżyć nam miesiąc bez uzyskiwania dochodów i stworzenia kilku różnych zabezpieczeń finansowych niezależnych od siebie o takiej wartości.

Zabezpieczając się finansowo na przyszłość, powinniśmy również zwrócić uwagę na nasze możliwości wykorzystania tychże zabezpieczeń. Powinniśmy pomyśleć, czy będziemy mogli łatwo z nich korzystać. Warto tutaj posiadać nieco większe sumy waluty uniwersalnej, jaką jest euro, z której będziemy mogli skorzystać, przekraczając granice.

Tworząc naszą rezerwę finansową z kruszców, takich jak np. złoto czy srebro powinniśmy regularnie wymieniać drobniejsze przedmioty na te o większej wartości. Znacznie lepszym pomysłem jest posiadanie kilku wartościowych monet, aniżeli kilkudziesięciu, czy kilkuset o mniejszych wartościach na taką samą łączną sumę. Będzie to dosyć problematyczne przy spieniężeniu, a także przy przemieszczaniu się.