Cena złota w oczekiwaniu na decyzję Fed

Gospodarka złoto
Cena złota po dotarciu do 2000 USD za uncję, utrzymuje swój stan i oscyluje wokół tego poziomu. Ostatni niewielki wzrost ceny złota spowodowany jest obawami o stan zadłużenia w USA. Konsolidacja złota wokół poziomu 2000 dolarów sugeruje, że złoto może wkrótce zaatakować poziom 2050 USD. Przebicie tego poziomu będzie wyraźnym znakiem, który nada kierunek ceny złota, gdyż obecnie od ponad miesiąca złoto porusza się w przedziale 1950-2050 USD za uncję.

Ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy to dobry sygnał dla gospodarki USD. Zatrudnienie w sektorze prywatnym w Stanach Zjednoczonych wzrosło w kwietniu o 296 tys. Dane te są o wiele lepsze od rynkowych oczekiwań na poziomie 148 tys. Publikacja wyników o zatrudnieniu wzmocniły rynkowe oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych przez Fed o 25 punktów bazowych. Należy mieć na uwadze, żę Fed traktując swoją misję walki z inflacją bardzo poważnie, będzie w stanie podjąć odpowienidnie decyzję, co do dalszych podwyżek, jeśli będzie taka potrzeba.

Jeśli Rezerwa Federalna zasugeruje przerwę w podwyżkach stóp procentowych, wówczas cena złota powinna znacznie wzrosnąć. Jeśli okaże się, że potrzebne są kolejne podwyżki, wówczas można się spodziewać wyprzedaży na złocie. Optymalnym scenariuszem będzie wstrzymanie się z dalszymi podwyżkami, gdyż kolejny wzrost stóp procentowych może spowodować kolejne problemy banków oraz problemy z obsługą zadłużenia USA.

Rynki zdają się pogodzone z najbliższą podwyżką stóp procentowych, a oznaki ochłodzenia w amerykańskiej gospodarce są poważnym argumentem za wstrzymaniem się z dalszymi podwyżkami, których tempo było najwyższe od ponad 40 lat.

Wycena złota znajduje się między rosnącym niepokojem związanym z kryzysem bankowym w USA a niepewnością co do stanowiska Fed.

 Aktualny opór dla złota znajduje się wokół obszaru 2030 USD, a następnie kluczowy poziom to 2050 USD za uncję.  Jeśli cena złota spadnie poniżej 1995 USD, perspektywa kolejnych wzrostów może się osłabić. Zamknięcie poniżej 1980 USD sugeruje głębszą korektę.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na cenę złota jest sytuacja gospodarcza w regionie Azji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że gospodarka Azji wzrośnie w tym roku o 4,6%. Region azjatycki będzie najbardziej dynamicznym gospodarczo z głównych regionów świata w 2023 r., głównie dzięki w oparciu o gospodarki Chin i Indii. Z uwagi na to, iż region azjatycki ma dominujący popyt na złoto, może to napędzać kolejne wzrosty cen złota.

GoldTrader.pl
Źródło: